Preloader Image
e-Monki

Gofrownice gastronomiczne - wybieramy najlepsze urządzenia

Wybór dobrej jakości gofrownicy zapewni wygodą i efektywną pracę. Z tego też powodu warto przyjrzeć się kilku kwestiom decydującym o klasie urządzenia. Co wziąć pod uwagę przy kupnie profesjonalnej gofrownicy, by na pyszne gofry przybywały do nas tłumy?

Gofry to deser, który nazwać można wręcz symbolem wakacji. Każdemu z nas bowiem z pewnością te pyszne, lekko chrupiące ciastko z dodatkiem ulubionych owoców i bitej śmietany (obowiązkowo!), kojarzy się z pobytem w nadmorskim lub też górskim kurortem i deptakami przepełnionymi turystami. Jest w tym pewien sentyment, dlatego też chyba tak chętnie sięgamy po ten wspaniały deser, gdy wybieramy się na urlop. Jaki jest jednak przepis na dobrze prosperujący biznes opierający się na sprzedaży gofrów? Miejsca serwujące dobre desery poznać można z daleka, oczywiście po długiej kolejce. Receptą do uzyskania takiego rezultatu jest jednak nie tylko świetny przepis, ale i sposób wypiekania gofrów. Z tego też powodu do właściwego ich przygotowania potrzebna nam będzie gofrownica gastronomiczna. Na co zwrócić szczególną uwagę przy jej wyborze?

Jaka moc gofrownicy zapewni dobrą jakość pracy?

Wybierając urządzenia do lokalu gastronomicznego, powinniśmy kierować się przede wszystkim ich jakością oraz dobrymi parametrami technicznymi. Wysokiej klasy sprzęt pozwoli nam bowiem zapewnić szybką i efektywną obsługę, czego rezultatem będzie zadowolenie naszych klientów.

Jednym z najważniejszych parametrów, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, kupując gofrownice gastronomiczne, jest ich moc. Im wyższa, tym dla nas lepiej. To od mocy bowiem zależy, w jakim tempie urządzenie będzie nagrzewać się do odpowiedniej temperatury. Wysoka moc sprawi, że gofry będziemy mogli przyrządzać bardzo szybko, co akurat w przypadku tego deseru ma duże znaczenie. Ich ciasto, by było idealnie wypieczone, potrzebuje bardzo szybkiej i intensywnej obróbki cieplnej. Tylko w taki sposób otrzymamy pyszne, chrupiące gofry. Profesjonalne gofrownice to takie dysponujące mocą od 1400 kW wzwyż.

Kształt ma znaczenie - jaki model gofrownicy wybrać?

Nie bez powodu określenie "jeść oczami" cieszy się tak dużą popularnością. W końcu nie od dziś wiadomo, że klienci zazwyczaj dokonują wyboru poprzez selekcję wizualną. Szczególnie dotyczy to właśnie deserów. Im piękniejsze, tym trudniej jest się nam im oprzeć. Z tego też powodu bardzo istotnym elementem jest kształt serwowanych gofrów. Obecnie w sklepach branżowych dostępne są różnego rodzaju profesjonalne gofrownice.

Najbardziej klasyczne i zarazem najpopularniejsze są gofrownice gastronomiczne umożliwiające wypiek gofrów w kształcie prostokąta. Z pewnością to takie spotkamy w większości punktów gastronomicznych. Takie gofry są bardzo wygodne w jedzeniu oraz serwowaniu, co jest niewątpliwym atutem. Możemy też pójść o krok dalej i postawić na nieco bardziej oryginalne rozwiązanie. Takie zapewni nam na przykład gofrownica przemysłowa z wymiennymi płytkami o rozmaitych kształtach. Serduszka, trójkąty i inne fantazyjne wzory - takie gofry z pewnością przypadną do gustu przede wszystkim najmłodszym.

W ostatnich sezonach absolutnym hitem są jednak tak zwane gofry w stylu bubble. Do ich wykonania potrzebna jest gofrownica bąbelkowa, która pozwala uzyskać ten unikalny kształt. Gofry te serwuje się zarówno w sposób klasyczny, z dodatkiem owoców i bitej śmietany, jak z lodami w formie zwiniętego rożka. Bez wątpienia obecnie, są to najchętniej wybierane gofry.

Profesjonalna gofrownica - na co zwrócić uwagę wybierając gofrownicę?

Gofrownica przemysłowa powinna być przede wszystkim wykonana z dobrej jakości materiałów. Sprzęt taki jest bowiem poddawany codziennej i bardzo intensywnej eksploatacji. W godzinach otwarcia lokalu gofrownica będzie nagrzana niemal przez cały czas. Co więcej, w takich warunkach narażona jest na liczne uszkodzenia, czy też zabrudzenia. Nie możemy więc pozwolić sobie na kupno najtańszego plastikowego urządzenia, gdyż po jednym dniu trafiłoby do kosza. Dobra gofrownica gastronomiczna to zaś inwestycja na wiele sezonów. W tym przypadku warto zwrócić uwagę zarówno na jakość obudowy, jak i samych płytek grzewczych. W tym pierwszym przypadku bezkonkurencyjna jest stal nierdzewna. Zapewnia łatwe czyszczenie, a co najważniejsze, jest odporna na uszkodzenia i zadrapania.

W zakresie płytek materiałami najczęściej wykorzystywanymi jest teflon oraz żeliwo. Każdy z nich ma swe atuty. Gofrownice przemysłowe teflonowe umożliwiają wypiekanie gofrów bez dodatku tłuszczu. Ich powierzchnia nie powoduje przywierania. Jednak powłoka żeliwna jest znacznie bardziej wytrzymała i odporna na uszkodzenia oraz częste czyszczenie.

Wybierając gofrownice gastronomiczne, warto zwrócić uwagę także na dodatkowe funkcje, które znacznie ułatwią nam obsługę urządzenia. Jedną z nich jest na przykład możliwość regulacji temperatury oraz termostat. Małym, ale jakże przydatnym gadżetem jest również timer, dzięki któremu gofry zawsze będą wypieczone "w punkt". Istotne są także detale pozwalające zachować bezpieczeństwo. Mowa tu między innymi o stabilnych, gumowych nóżkach, czy poręcznym uchwycie do otwierania.