Preloader Image
e-Monki

Samodzielne wykonanie sufitu podwieszanego - czy warto kupić sprzęt klasy profesjonalnej?


Sufity podwieszane to praktyczny sposób na wykończenie pomieszczeń użytkowych w domach oraz mieszkaniach. Konstrukcja ta jest lekka, a także stosunkowo prosta w budowie. Co więcej, tworzące ją płyty kartonowo-gipsowe są idealnie proste, dzięki czemu można łatwo skorygować wszelkie krzywizny stropu. Do wykonania sufitu podwieszanego niezbędne będzie jednak kilka specjalistycznych elektronarzędzi. Czy zatem warto kupić najtańsze narzędzia, czy nieco dopłacić i zdecydować się na zakup sprzętu dedykowanego profesjonalistom?

Elektronarzędzia klasy marketowej to tylko pozorne oszczędności

Urządzenia produkowane dla sieci marketów mogą czasem kusić nieco niższą ceną, jednak warto zastanowić się, czy to rzeczywiście są oszczędności. Zazwyczaj są one wykonane z dużo gorszych materiałów, przez co po prostu szybciej się zużywają.

To jednak niejedyne problemy trapiące tanie elektronarzędzia. Większość z nich boryka się też z wątpliwą kontrolą jakości, która w połączeniu ze słabymi komponentami prowadzi do notorycznych usterek - nawet tuż po pierwszym użyciu.

Z drugiej strony spektrum znajdują się elektronarzędzia wykorzystywane przez fachowców. Budzą one podziw wśród domowych majsterkowiczów, a ich wysoka wydajność oraz moc silników pozwala rozprawić się z praktycznie każdym wyzwaniem na placu budowy. Tego typu narzędzia można znaleźć w profesjonalnych sklepach z narzędziami, takich jak domitech.pl.

Profesjonalne sprzęty to także legendarna niezawodność, która niemal gwarantuje ukończenie pracy zgodnie z zaplanowanym terminem. A to tylko kilka z licznych zalet oferowanych przez elektronarzędzia renomowanych producentów.

Czy zatem warto dopłacić do markowych narzędzi? Zdecydowanie tak! Przyspieszy to postęp inwestycji, a także pozwoli uniknąć kłopotliwych i zarazem niezwykle frustrujących przestojów w pracy spowodowanych zepsuciem się taniego sprzętu.

Jakie elektronarzędzia przydadzą się podczas konstruowania sufitu podwieszanego?

Budowa sufitu podwieszanego to stosunkowo złożony proces. Dlatego też warto go sobie nieco ułatwić i wyposażyć się w przemyślany zestaw elektronarzędzi. W jego skład powinny wchodzić takie urządzenia jak:

  • · wiertarko-wkrętarka akumulatorowa;
  • · młotowiertarka SDS Plus;
  • · laser krzyżowy 360° wraz ze stelażem oraz mocowaniem magnetycznym;
  • · odkurzacz przemysłowy.

Niezwykle przydatna będzie też akumulatorowa wkrętarka do płyt GK. Jest to urządzenie dedykowane do wkręcania dużej ilości wkrętów w karton-gips, które zostało fabrycznie wyposażone w zintegrowany magazynek na wkręty, który umożliwia niezwykle szybki montaż płyt GK.

Świetnym zakupem będzie też podpora teleskopowa, przy pomocy której będzie można łatwo podeprzeć karton-gips, tym samym znacząco ułatwiając sobie prace związane z jego montażem.


Budowa sufitu podwieszanego krok po kroku

Jak zrobić sufit podwieszany z płyt GK? To całkiem proste! Otóż najważniejszą częścią tego systemu jest stelaż. W zdecydowanej większości wypadków wykonuje się go ze specjalnie ukształtowanych profili aluminiowych, kątowników przyściennych oraz wieszaków. Każdy z tych elementów stanowi integralną część całego systemu, pozwalając uzyskać idealnie równy i jednocześnie wytrzymały stelaż pod sufit podwieszany.

Zadaniem kątowników przyściennych jest stworzenie stabilnej "ramy" pod kolejne elementy całej konstrukcji. Są one mocowane bezpośrednio do powierzchni ścian danego pomieszczenia. Można to zrobić przy pomocy kołków rozporowych, jednak będzie to wymagać wywiercenia przynajmniej kilkudziesięciu otworów. Zamiast tego kołki można zastąpić gwoździami do betonu osadzanymi specjalną gwoździarką.

Należy też pamiętać, by szczególną uwagę przyłożyć do prawidłowego wypoziomowania kątowników przyściennych. Pomoże w tym wiązka lasera rzucana w zakresie 360 stopni przez poziomicę krzyżową.

Po wykonaniu konstrukcji ramy, inwestora czekać będzie konieczność wykonania właściwego stelażu pod sufit podwieszany. Buduje się go poprzez umieszczenie w rowkach kątowników specjalnych profili aluminiowych. Posiadają one fabrycznie wyfrezowane zapadki lub otwory, dzięki czemu można je ze sobą wzajemnie łączyć w poprzek, tworząc wytrzymałą konstrukcję.

Kolejnym etapem pracy jest wypoziomowanie samego stelażu, na którym spocznie właściwy sufit podwieszany. W tym celu trzeba posłużyć się wieszakami o regulowanej wysokości. Ich górna część jest mocowana do stropu lub belek nośnych, a dolna jest zazębiana w otworach profili aluminiowych.

Jak wypoziomować sufit podwieszany? Stelaż najprościej będzie skorygować, korzystając z laserowej poziomicy oraz celownika z magnetyczną podstawą, służącą za punkt odniesienia. Sam proces poziomowania jest stosunkowo prosty. Trzeba wyjąć zawleczkę z wstępnie zamocowanego wieszaka i jedną ręką delikatnie podnieść konstrukcję stelażu tak, aby zbiegła się z wybranym punktem na celowniku. Gdy zostanie uzyskany idealny poziom, to ponownie wkłada się zawleczkę i zabezpiecza wieszak zgodnie z zaleceniami producenta.

Wykonany w ten sposób stelaż pod sufit podwieszany krzyżowy będzie niemal idealnie równy i pozwoli przejść do ostatniego etapu pracy, jakim jest mocowanie płyt gipsowo-kartonowych. Aby je przytwierdzić, konieczne będzie wkręcenie sporej ilości wkrętów, dlatego też świetnym pomysłem okaże się zakupienie specjalnej wkrętarki ze zintegrowanym magazynkiem na wkręty. Jeśli taka inwestycja wykracza poza domowy budżet, to konieczne będzie wyposażenie się przynajmniej w poręczną wiertarko-wkrętarkę akumulatorową.

Montaż płyt GK będzie też wymagać podniesienia ich na wysokość stelaża oraz przytrzymania ich do czasu wkręcenia wkrętów. Można to zrobić samodzielnie i podeprzeć je specjalnymi podporami lub poprosić o pomoc zaprzyjaźnioną osobę. Wkręty do poszczególnych płyt kartonowo-gipsowych powinno się wkręcać w odległości około 25 cm od siebie.