e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Obchody Konstytucji w Mońkach


Święto 3 Maja obchodzone jest we wszystkich miejscowościach naszego kraju. Również w Mońkach przewidziano obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele M.B. Częstochowskiej w Mońkach. Z tego miejsca poczty sztandarowe wraz z władzami lokalnymi przemaszerowały pod dwa monieckie pomniki pamięci by złożyć kwiaty i znicze.

Uroczystość prowadził Tadeusz Skutnik - pasjonat lokalnej historii. Burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski przypomniał przybyłym, co to jest konstytucja i czego dotyczy. Przez Jolantę Kalinowską został odczytany list Krzysztofa Jurgiela skierowanym do mieszkańców Moniek. Nie mogło też zabrakną zespołów ludowych "Pogodna Jesień" i "Wrzosy", które to corocznie odśpiewały pieśni patriotyczne.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą po konstytucji Stanów Zjednoczonych spisaną ustawą zasadniczą na świecie. Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 r. stanowiła zwieńczenie reform Rzeczpospolitej podjętych w okresie obrad Sejmu Czteroletniego (1788-1792).

W miejsce wolnej elekcji wprowadzała w Polsce ustrój dziedzicznej monarchii konstytucyjnej. Religii katolickiej przyznawała pozycję uprzywilejowaną, zapewniając tolerancję dla innych wyznań. Przyjęła trójpodział władzy na: prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Zachowywała też stanową strukturę społeczeństwa, otwierając jednocześnie perspektywy dalszych przekształceń ustroju.

Obejrzyj więcej zdjęć


Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2020 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!