e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Miejska Droga Krzyżowa


14 kwietnia w Niedzielę Palmową po raz trzeci odbyła się droga krzyżowa ulicami miasta połączona z inscenizacją Misterium Męki Pańskiej.

Pierwsza stacja drogi krzyżowej rozegrała się na schodach kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej i przedstawiała scenę skazania Jezusa przez Piłata, a zakończyła się na schodach kościoła Św. Brata Alberta Chmielowskiego, gdzie obdarto Jezusa z szat, ukrzyżowano i złożono do grobu. Drogę krzyżową zorganizowali ministranci z parafii M.B. Częstochowskiej i Św. Kazimierza w Mońkach przy wsparciu ks. Wojciecha Wojtacha, Ks. Proboszcza Henryka Radziewicza i Ks. Jacka Ingielewicza.

Niedziela Palmowa zwana także Niedzielą Męki Pańskiej. Upamiętnia ona przybycie Chrystusa do Jerozolimy. To pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia. Od 1986 roku w Niedzielę Palmową Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Młodzieży w wymiarze diecezji.

Niedziela Palmowa znana jest w Kościele od końca IV wieku. Obchodzono ją uroczyście w Jerozolimie. Tego dnia wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Na ulicach słano wówczas gałązki palmowe, które symbolizowały wjazd króla, Mesjasza. Tak rozpoczynają się ostatnie dni ziemskiego życia Jezusa - na siedem dni przed zmartwychwstaniem. W Wielkim Tygodniu od radosnego "Hosanna" Niedzieli Palmowej przejdziemy do męki, śmierci i zmartwychwstania.

W Niedzielę Palmową w kościołach czytana jest Męka Pańska. Dziś zwykle nie ma kazań. Wierni są za to zaproszeni do rozważania tego, co spotkało Chrystusa. Czytanie Męki Pańskiej ma uświadomić katolikom, że to z powodu naszej nieprawości, grzechu Jezus oddał życie, aby nas wybawić. Księża podkreślają, że wystarczy dać się poprowadzić obchodom Wielkiego Tygodnia, by stać się uczestnikiem misterium Jezusa.

Obejrzyj więcej zdjęć


Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2019 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!