e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Procesja do czterech ołtarzy


Boże Ciało, święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, obchodzimy co roku w czwartek, 60 dni po Wielkanocy. W całej Polsce wiąże się z uroczystą procesją, która zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa rozpoczęła się mszą świętą w kościele Św. Brata Alberta Chmielowskiego, której przewodniczył bp Aleksander Jaszewski z Mohylewa (Białosruś). Następnie barwna procesja eucharystyczna ruszyła do czterech ołtarzy. W tym roku ustawione były przy ulicy Aleja Wojska Polskiego (sklep Pod Gajem), ulicy Tysiąclecia (Szkoła Podstawowa Nr 2), ulicy Słowackiego (Urząd Miejski) i ulicy Ks. Małynicza (pomnik Jana Pawła II).

Stało się już tradycją, że w procesji uczestniczyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Moniek oraz chór parafialny, a podczas mszy wystąpiła schola, nie mogło też zabraknąć harcerzy.

Święto to zostało ustanowione na skutek widzeń bł. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 r. takie święto dla diecezji Liege. W 1252 r. zostało ono rozszerzone na Germanię. W 1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Orvieto, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił to święto dla całego kościoła.

Obejrzyj więcej zdjęć


Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2021 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!