e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Palmy, pisanki, pająki


W Palmową Niedzielę odbył się XXII Wojewódzki Przegląd Zdobnictwa Obrzędowego Cyklu Wiosennego i Świąt Wielkanocnych, w którym przyznawano nagrody i wyróżnienia.

Od 1995 roku Moniecki Ośrodek Kultury przy współudziale Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku jest organizatorem Wojewódzkiego Przeglądu ,,Zdobnictwa Obrzędowego Cyklu Wiosennego i Świąt Wielkanocnych”, w którym jak zwykle za dostarczone palmy, pisanki, pająki i wycinanki przyznawano nagrody.

Tegoroczny Przegląd poprzedzony był jarmarkiem wielkanocnym, na którym swoje wyroby wystawili producenci tradycyjnych produktów spożywczych i rękodzieła ludowego.

Jak co roku spotkanie rozpoczęło się od wykonania Konopielki w interpretacji zespołu „Pogodna Jesień” i zespołu „Wrzosy” - działających przy Monieckim Ośrodku Kultury. W tym roku towarzyszyła im młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach w ramach projektu unijnego.

Następnie przyszedł czas na rozdanie nagród i wyróżnień. Tegoroczna komisja oceniła aż 260 zestawów prac 500 autorów. Prace były oceniane w pięciu dyscyplinach twórczych: pisanki, kwiaty, palmy, pająki, wycinanki oraz w trzech kategoriach wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli.

Głównym celem jest promocja, zachowanie i odtworzenie lokalnego dziedzictwa Ziemi Monieckiej i Podlasia, poprzez kultywowanie miejscowych zwyczajów związanych z tradycyjnym zdobnictwem świątecznym jednego z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich - Świąt Wielkanocnych.

Obejrzyj więcej zdjęć


Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2018 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!