e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Cukierek albo psikus


31 października, wieczór. Słyszysz głośne stukanie do drzwi. Otwierasz "Trick or Treat!" wołają dzieciaki z sąsiedztwa poprzebierane za niesamowite chochliki, wampiry, wiedźmy, zwierzaki i księżniczki. W Kanadzie, USA i wielu innych miejscach to normalny i oczekiwany widok. Dzieci dostaną cukierki - a jeśli nie, pewnie pozostawią po sobie posmarowaną pastą do zębów klamkę lub "przerażający" liścik na wycieraczce. W Polsce - zabawa w "Cukierek albo psikus" raczej przyjmowana jest z niechęcią, niezrozumieniem lub onieśmieleniem. Dzieci często bardzo chciałyby spróbować - ale rodzice trochę się boją.

Kontrowersje dotyczące Halloween

Wiele osób uważa, że taka zabawa ośmiesza ideę pełnych zadumy Świąt Wszystkich Świętych i Zaduszek, niektórzy obawiają się zaniku rodzimych tradycji poprzez nadmierne naśladowanie innych kultur, niektórzy uznają, że zabawy halloweenowe nie przystają chrześcijanom, inni znów uważają, że "chodzenie po domach" to zamach na prywatność mieszkańców... A rodzice małych przebierańców? Przede wszystkim lękają się o zdrowie i samopoczucie swoich dzieci. Idea wypuszczania dziecka samotnie (bez dorosłych) z domu by pukało do drzwi obcych w końcu ludzi wielu rodziców przyprawia o dreszcze. Nic dziwnego.

Plusy - czyli warto pukać do drzwi w Halloween

A jednak taka zabawa ma wiele plusów - nie tylko ten oczywisty dla dzieci czyli górę słodyczy i świetny wieczór z przyjaciółmi. Przede wszystkim to wyjątkowa okazja by pokazać dziecku, że nieznani ludzie mogą być... sympatyczni. Niemal cały rok wbijamy dzieciom do głów ostrzeżenia - przed obcymi ludźmi, psami, hałasowaniem... Z rodzicielskich ostrzeżeń łatwo wyciągnąć wniosek, że świat jest bardzo groźnym i niemiłym miejscem, pełnym podłych ludzi. To w pewnym stopniu niestety prawda - na dzieci czyha mnóstwo niebezpieczeństw, ale... Na świecie jest też mnóstwo nieznanych nam dotychczas wspaniałych osób i wiele okazji do dobrej zabawy.

"Cukierek albo psikus" umożliwi rodzicom nawiązanie znajomości z sąsiadami, mijanymi dotychczas na schodach lub w windzie - może dzięki dziecięcej zabawie rodzice zyskają nowych przyjaciół lub po prostu poczują się Cheap fifa 15 coins pewniej na nowym osiedlu? Wbrew pozorom niektórzy sąsiedzi mogą zareagować entuzjazmem - na przykład ci starsi, samotni, którzy niekoniecznie mają ochotę na rozważania o starości i śmierci i nie mają nic przeciwko temu, by tego szczególnego dnia udzieliła im się dziecięca radość życia.źródło: http://miastodzieci.pl

Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2021 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!