Preloader Image
e-Monki
<<< wstecz

Partnerzy projektu Comenius

Partnerzy projektu Comenius z Holandii, Włoch i Turcji w monieckim liceum

Już po raz ostatni (22.05-27.05.14), tym razem w monieckim liceum C.K. Norwida, spotkali się partnerzy międzynarodowego projektu Comenius: "Działania nowatorskie i metody innowacyjne w zakresie kształcenia geograficzno - przyrodniczego jako wsparcie procesu nauczania szkolnego".

Goście z Holandii, Włoch i Turcji uczestniczyli w warsztatach dotyczących wykorzystania programu Google Earth jako wsparcia edukacji szkolnej w zakresie kształcenia geograficzno - przyrodniczego. Wirtualny globus jest stosowany od kilku lat w praktyce szkolnej przez monieckie liceum. Doskonale wspomaga lekcje geografii.

Wiedza zdobyta podczas warsztatów została wykorzystana przez zagranicznych gości w trakcie zajęć terenowych. Część merytoryczną związaną z realizację projektu poprzedziło spotkanie z panią Starostą Joanną Kulikowską i wręczenie uczestnikom certyfikatów Comeniusa oraz pamiątkowych koszulek i materiałów promocyjnych ufundowanych przez Starostwo Powiatowe w Mońkach.

Program pobytu zagranicznych gości był bardzo urozmaicony. Poglądowe zajęcia terenowe z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i specjalistycznych programów wspierających nauczanie odbywały się w Biebrzańskim Parku Narodowym, Białowieskim Parku Narodowym i Suwalskim Parku Krajobrazowym. Dużą atrakcję stanowiła geograficzna gra terenowa – Geocaching, podczas której uczniowie i nauczyciele poznawali tereny otaczające jezioro Hańcza. Niezapomnianych chwil dostarczył spływ kajakowy Krutynią i aktywne zwiedzanie rezerwatu krajobrazowego związanego z biegiem rzeki.

Kolejnym punktem programu wizyty roboczej były zajęcia w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika mieszczącym się w miejscowości Piwnice w pobliżu Torunia. Uczestnicy wyjazdu poznali działanie największego w Europie nowoczesnego radioteleskopu, jak i teleskopów optycznych, którymi posługiwano się w latach 50. I 60. XX wieku. Wszystkich zachwycił piękny Toruń, jak i nasza stolica Warszawa, która stanowiła ostatni punkt wizyty w Polsce.

Podczas trwającej dwa lata (2012-2014) realizacji projektu uczestnicy pracowali nad wielojęzycznym słownikiem przyrodniczym, doskonalili praktyczną znajomość języka angielskiego, rozwijali umiejętność pracy w grupach wielonarodowych. Nauczyciele wymieniali doświadczenia, poznawali warsztat pracy edukacyjnej kolegów z zagranicy.










<<< wstecz