e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Święto Niepodległości


Powiatowe obchody Dnia Niepodległości w Mońkach rozpoczęły się od mszy świętej w intencji ojczyzny w kościele Św. Brata Alberta. Po mszy mogliśmy usłyszeć koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru parafialnego.

Kolejnym punktem obchodów był przemarsz pocztów sztandarowych wraz z Młodzieżową Orkiestrą Dętą z Moniek do centrum miasta, pod pomniki pamięci, pod którymi władze miejskie, powiatowe, kombatanci, delegacje samorządowe i pozarządowe, fundacje składały wiązanki i znicze. Po krótkim wystąpieniu Starosty Monieckiego Joanny Kulikowskiej obejrzeliśmy pokaz grup rekonstrukcji historycznej - Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego oraz Centralnej Szkoły Podoficerów Korpusu Ochrony Pogranicza z Twierdzy Osowiec.

Dzień 11 listopada został ustanowiony - ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 1937 r. - polskim świętem narodowym i pozostawał oficjalnie świętem państwowym RP do roku 1944. W roku 1945 komunistyczne władze PRL jako święto państwowe ustanowiły dzień 22 lipca. Święto Niepodległości, obchodzone w dniu 11 listopada, zostało przywrócone przez Sejm RP dopiero w roku 1989. W tym dniu Polska oddaje też hołd marszałkowi J. Piłsudskiemu, spoczywającemu w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów w podziemiach Katedry Wawelskiej.

Obejrzyj więcej zdjęć


Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2021 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!