Preloader Image
e-Monki
<<< wstecz

Rusza kolejna kampania składania zeznań PIT


Pierwsze dni nowego roku to dla urzędów skarbowych i dla podatników początek kolejnej kampanii składania PIT-ów, czyli zeznań dotyczących dochodów osiągniętych w 2011 roku.

Formularze podatkowe

W tym roku, termin na złożenie zeznania PIT upływa w poniedziałek 30 kwietnia. Rozliczając się za 2011 rok, podatnicy zetkną się z formularzami o takich samych oznaczeniach jak podczas poprzedniego rozliczenia rocznego. Nie oznacza to jednak, że wszystkie formularze będą dokładnie takie same jak przed rokiem. Dlatego najlepiej, aktualne formularze do rozliczenia się za 2011 rok, pobrać ze strony internetowej Izby Skarbowej w Białymstoku pod adresem www.is.bialystok.pl lub pobrać w urzędach skarbowych.

W celu ułatwienia podlaskim podatnikom rozliczenia się z podatku dochodowego, Izba Skarbowa w Białymstoku przygotowała, jak co roku, specjalny "Informator o rozliczeniu PIT za 2011 rok". Wszyscy zainteresowani mogą go pobrać ze strony www.is.bialystok.pl

Ulgi dla podatników
Wśród ulg, które obowiązują, i z których podatnicy nadal mogą korzystać jest:
• Ulga rehabilitacyjna, z której przy spełnieniu poszczególnych warunków, mogą skorzystać zarówno osoby niepełnosprawne, jak i ich opiekunowie;
• Ulga dla honorowych krwiodawców;
• Ulga na Internet;
• Ulga na dzieci (tzw. ulga rodzinna), dla osób wychowujących dzieci własne i przysposobione.
Szczegółowe informacje dotyczące ulg, można znaleźć we wspomnianym wyżej "Informatorze o rozliczeniu PIT za 2011 rok".

Nowości podatkowe

W tegorocznej kampanii jest także kilka nowości:

  1. Ulga na Internet nie musi być już związana z miejscem zamieszkania, zatem dopuszczalne są wszelkie łącza stałe, komórkowe, dostęp wdzwaniany itp. bez względu na adres miejsca zamieszkania podatnika i adres korzystania z Internetu Dla odliczenia ulgi, faktura VAT nie jest już niezbędna. Wystarczy posiadanie jakiegokolwiek dokumentu stwierdzającego poniesienie tych wydatków, zawierającego w szczególności dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty.

  2. W roku 2011 doprecyzowano przepisy dotyczące rozliczenia osób samotnie wychowujących dziecko – nie wystarczy już tylko formalnie wychowywać dziecko. Przepisy wymagają obecnie faktycznie samotnego wychowywania dziecka (więcej informacji w „Informatorze”).

  3. W przypadku ulg rehabilitacyjnych, które nie wymagały dotąd żadnych dowodów poniesienia wydatków, na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnik jest obowiązany przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności:
    • wskazać z imienia i nazwiska osoby, które opłacono w związku z pełnieniem przez nie funkcji przewodnika;
    • okazać certyfikat potwierdzający status psa asystującego. Do odliczeń w roku 2011 nie wystarczy posiadać psa przewodnika, musi to być już pies asystujący, spełniający wymogi określone w odrębnych przepisach. Zatem w tym zakresie ulga rehabilitacyjna została znacząco ograniczona.
    • okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych.

  4. Od tego roku również podatnicy – ryczałtowcy będą mieli prawo do odliczania składek na Indywidualne Konto Emerytalne w swoim rocznym PIT.



W ramach przypomnienia...

Warto także przypomnieć kilka innych ważnych rzeczy:

  1. Już w ubiegłym roku zniesiony został wymóg składania dwóch podpisów na małżeńskim PIT. Wystarczy, że podpisze się na nim mąż lub żona. Podpis jednego małżonka będzie traktowany na równi ze złożonym przez niego oświadczeniem o upoważnieniu go przez współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie. Oświadczenie to będzie składane pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe zeznania.

  2. Także już w ubiegłym roku zniesiono obowiązek składania w urzędzie papierowych pełnomocnictw do wysłania małżeńskiego PIT przez Internet. Wcześniej, podatnik, który chciał się rozliczyć razem z małżonkiem przez Internet, musiał najpierw przesłać do urzędu skarbowego, w formie papierowej, odpowiednie upoważnienie, a dopiero po takiej czynności, mógł wysłać e-deklarację. Teraz jest dużo prościej.

  3. Składając zeznanie nawet na początku stycznia, na ewentualną dopłatę podatnik ma czas do końca kwietnia. Nie warto więc zwlekać ze złożeniem zeznania.




<<< wstecz