Ksiądz Antoni Kochański - (1906 - 1988)

Ks. Antoni Kochański

Antoni Kochański urodził się w 2 listopada 1906 r. na kolonii Lipniki koło Jasionówki. Rodzice to Jan i Aleksandra z domu Klepacka.

Do szkoły elementarnej uczęszczał w Jasionówce w latach 1916-1918. Do gimnazjum chodził w trzech miejscowościach: Goniądzu, Białymstoku, oraz Suwałkach. Naukę w seminarium duchownym rozpoczął w 1927 r. w Łomży. Cztery lata później 8 marca 1931 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk księdza biskupa ordynariusza, Stanisława Kostki Łukomskiego.

Posługę kapłańską pełnił w latach 1931-1974. Od 1 lipca 1934 do 3 stycznia 1937 jako wikariusz w Tykocinie. Od 26 czerwca 1945 r. proboszcz w Rygałówce. Następnie od 26 listopada 1959 r. do 2 lipca 1974 jako proboszcz w Janówce. W roku 1974 r. przechodzi na emeryturę i zajmuje się głównie studiowaniem źródeł w archiwach.

"W dniu wyjazdu ks. Kochańskiego z Tykocina do Puchał, dnia 3 stycznia 1937 r. około godziny 7 rano przybyło na pożegnanie około tysiąca parafian pieszo, 30 cyklistów i około 80 na koniach. Cykliści, banderia konna i piesi ze sztandarami Katolickich Stowarzyszeń uformowali pochód przed bryczką konną, wiozącą księdza. Wznoszono na pożegnanie księdza co kilkanaście minut okrzyki -'Niech żyje'. Okrzyki te rozpoczynał ks. proboszcz Łosiewski, odprowadzający ks. Kochańskiego. Pochód ten w milczeniu przeszedł przez miasto aż do Jeżewa, odległego od Tykocina 8 km. Naprzeciw wsi Sierki zbudowano nad szosą z wieńców zieleni bramę pożegnalną. W Jeżewie wyszły na pożegnanie panie Piętkowa i jej córka Krzyczewska. Piesi i banderia konna od Jeżewa wrócili do swych domów, a cykliści jeszcze jechali 5 km razem, aż do wsi Sikory."

W 1960 r. rozpoczął pracę nad dziełem swego życia, monografią Tykocina, którą ukończył w 1974 r. w Augustowie. Efektem kilkunastoletniej pracy było pozostawienie blisko 700 stron maszynopisu. Po 22 latach od śmierci ks. Kochańskiego, dzięki staraniom wielu osób udało się wydać książkę - "526 lat dziejów miasta Tykocina na tle historii Polski". Wydawcą książki jest ksiądz Witold Nagórski.

"Ksiądz Kochański cytuje dosłownie dokumenty, które zniszczyła II wojna światowa, a w tej książce są. Dlatego też żal mi było, aby jego praca poszła na marne. Po wielu staraniach rodzina wyraziła zgodę na publikację" - wyjawia ks. Nagórski.

Spis fotografii:

  • Pierwsze wydanie książki
  • Antoni Kochański z mamą Aleksandrą Kochańską z Klepackich. W latach 50 -tych XX wieku.
  • Antoni Kochański z siostrami (od lewej) Apolonią i Janiną. Fotografia z okresu kiedy Antoni uczęszczał do I klasy Gimnazjum w Goniądzu.
  • Zdjęcie wykonane podczas Obłóczyn Marii Kochańskiej (siostry Joanicji).

Ksiądz Antoni Kochański zmarł 10 października 1988 r.

Zebrał Arkadiusz Studniarek

2006 © e-monki.pl & A. Studniarek