Szlak tatarski

Jest to jedyny taki szlak w Europie.

Spotkamy tu najstarsze w Polsce skupiska wyznawcow islamu (dwa czynne meczety). Pamiętają one pierwszych Tatarów sprzed ponad 300 lat osiedlonych tu przez Jana III Sobieskiego. Tworzą one żywy skansen, w którym przechowane zostały szczątki kultury materialnej po przodkach oraz pewne elementy tradycyjnej obyczajowości muzułmańskiej.

Z Moniek jedziemy do Janowa (patrz "Szlak rękodzieła ludowego"). Z Janowa udajemy się w kierunku Sokółki (przy kościele i rynku prosto). W miejscowości Sokolany skręcamy w prawo na Sokoółkę. Przed wjazdem do miasta mijamy cmentarz żołnierzy radzieckich (po prawej), przejeżdzamy trasą Kuźnica Białostocka - Białystok i jedziemy prosto (na Krynki). Mijamy tory kolejowe, a następnie zalew (po lewej) i wyjeżdzamy z miasta. Po przejechaniu ok. 3 km. skręcamy w lewo na Drahle (naprzeciwko po prawej stronie tablica informacyjna "Szlak tatarski"). Przejeżdzamy drogą we wsi (prosto - tablica informacyjna "Szlak tatarski"). Wąską drogą asfaltową dojeżdzamy do wsi Bohoniki. Zatrzymujemy się w środku wsi po prawej stronie przy drewnianej świątyni muzułmańskiej (meczet). W celu zwiedzenia świątyni należy udać się do zabudowań naprzeciwko. Po zwiedzeniu meczetu można spróbować tradycyjnych dań tatarskich w Domu Pielgrzyma (możliwość noclegu w cenie 20 zł). Po zjedzeniu posiłku jedziemy dalej prosto przez wieś (po lewej stronie dawny zabytkowy cmentarz muzułmański) i po jej przejechaniu skręcamy w lewo i dojeżdżamy do cmentarza - mizar /jeden z 3 czynnych w Polsce). Zwiedzamy cmentarz (najstarsza część na górce - kamienne nagrobki), a następnie wracamy do drogi Sokółka - Krynki. Mijamy Starą Kamionkę i Szudziałowo (po prawej kościół z lat 30-tych XX w.). Dojeżdżamy do drogi Białystok - Krynki (skręcamy w lewo na Krynki), a następnie wjeżdżamy na dawny rynek miejski.

W Krynkach warto zwiedzić: neogotycki kościół pw. Św. Anny (od rynku w prawo w ul. Kościelną), park podworski (naprzeciwko kościoła), pozostałości 3 synagog, które znajdują się w obrębie rynku (pierwsza - na ulicy Sokolskiej, druga w formie ruin na ulicy Garbarskiej trzecia - przy ulicy Czystej), cmentarz żydowski - jeden z największych na Podlasiu liczący ok. 3 tys. macew (z rynku ul. Legionową następnie prosto Zaułkiem Zagumiennym), cerkiew pw. Narodzenia NNiP (od rynku ul. 1-go Maja).

Z Krynek jedziemy w kierunku Kruszynian (z trasy sokolskiej prosto przez rynek) przez malownicze tereny "wyrzeźbione" przez erozyjną działalność wód. Mijamy dawny młyn wodny nad rzeką Nietupą i dojeżdżamy do Kruszynian. W środku wsi (po lewej stronie meczet) - klucz w "Tatarskiej Jurcie" - nieco dalej po przeciwnej stronie zajazd z tradycyjną kuchnią tatarską. Po zwiedzeniu świątyni, drogą polną, udajemy się na cmentarz muzułmański.

Z Kruszynian wracamy do Moniek.

Wytrwali i "spragnieni" dalszego zwiedzania mogą wrócić przez Supraśl i Białystok (z Krynek trasa na Białystok).

Informacja o atrakcjach turystycznych Supraśla znajdzie się w opisie "Szlaku Branickiego".