Szlak rękodzieła ludowego

Wyjeżdzamy z Moniek w kierunku Kalinówki Kościelnej.

Kalinówka Kościelna.

Propozycje zwiedzania:

  • kościół pw. Św. Anny (jeden z najwspanialszych zabytków architektury drewnianej na Podlasiu)
  • lamus z podcieniami z II pol. XVIII w., w którym mieści się muzeum prezentujące dawne narzędzia, sprzęty, przedmioty codziennego użytku oraz eksponaty związane z historią parafii (jedna z najstarszych w okolicy - powstała w 1511 r.) - klucz na plebanii

w Kalinówce skręcamy w lewo, mijamy wieś Wojtówce, następnie skręcamy w prawo na Jasionówkę, mijamy wsie Kalinówka Królewska i Jasionóweczka. Za wsią Jasionoweczka skręcamy w lewo. W Jasionówce przy kościele pw. Św. Trójcy z II poł. XVIII w. skręcamy w prawo na Korycin.

Korycin

Propozycje zwiedzania:

  • układ urbanistyczny z XVIII-XIX w.
  • kościół pw. Podwyższenia i Znalezienia Św. Krzyża z lat 1899-1905 oraz kamienna - dzwonnica z ok. 1900 r.
  • pozostałości parku założonego w XIX w.
  • zalew z kąpieliskiem

Z Korycina w lewo w kierunku Augustowa, a następnie po przejechaniu rzeki Kumiałki skręcamy w prawo na Sokółkę. Mijamy wsie Romaszkowka (zagroda młynarska z końca. MX w. Murowany - młyn wodny) i Zabrodzie. Przed Janowem po lewej stronie znana "Panderoza".

Janów

Propozycje zwiedzania:

  • układ urbanistyczny z XVIII w.
  • murowany kościół pw. Św. Jerzego z lat 1899-1904

Mijamy Janów i jedziemy w kierunku Sokółki. Mijamy wieś Wasilówka, a następnie skręcamy w prawo (przy drogowskazie "Kumiałka 1"). Po przejechaniu ok. 500 m. zatrzymujemy się przy pierwszych zabudowaniach po prawnej stronie. Znajduje się tu pracownia tkactwa dwuosnowowego p. Teresy Pryzmont. Tkaczka opowie o powstawaniu tkanin dwuosnowowych, pokaże najciekawsze wyroby oraz zaprezentuje praktycznie sposób wykonywania tkanin.

Wracamy do Janowa. Przed kościołem skręcamy w lewo na Niemczyn. Mijamy zalew "Sitawka". Za zalewem 2 drogi (jedziemy prawie w kierunku wsi Teolin). Mijamy wsie Białousy, Sitkowo. Za Sitkowem (w niewielkim lasku skręcamy w lewo w drop brukową na Niemczyn. Mijamy Jeziorzysk i Niemczyn, a następnie skręcamy w prawo przy drogowskazie "Lapczyn 2". Drogą żwirową dojeżdżamy do Lapczyna. We wsi skręcamy w prawo przy drogowskazie "Zamczysk". Na końcu wsi budynek po lewej stronie (numer 10) pracownia łyżek drewnianych p. Mieczysława Baranowskiego. Można zapoznać się z techniką wyrobu łyżek, obejrzeć wykonane narzędzia kuchenne oraz dokonać zakupu. Wracamy do drogi w kierunku Niemczyna. Przy tym samym drogowskazie "Lapczyn 2" skracamy w prawo w kierunku Czarnej Wsi Kościelnej. Jedziemy ulicą Piękną. Po prawej stronie (numer 27) pracownia garncarska p. Zbigniewa Piechowskiego. Garncarz opowie o sposobie wytwarzania wyrobów glinianych oraz technice wypalania i produkcji tzw. "siwakow". Obejrzeć też będzie można praktyczny pokaz pracy na kole garncarskim.

Podobna pracownia mieści się przy ulicy Sosnowej (p. Jan Budrewicz). Ostatnie zabudowania na tej ulicy (po prawej stronie) to kuźnia p. Mieczysława Hulewicza. Kowal zajmuje się kowalstwem artystycznym (wykuwa nawet róże). Można obejrzeć najciekawsze prace. W galerii prezentowane tez są, najciekawsze prace malarskie wszechstronnego artysty. Kowal zaprezentuje techniki kowalskie. Można tam zakupić "podkówki szczęścia" rożnej wielkości.

Długość szlaku około 100 km

Powrót to, samą trasą.

Można też wybrać wariant przez Czarna Białostocka - Białystok - Czarna Białostocka.

Propozycje zwiedzania:

  • zalew "Czapielowka" (przed miastem w prawo - drogowskaz "Zalew")
  • kościół pw. Wszystkich Świętych z1976 r. (wnętrze ozdobione ponad 700 porożami jeleni)
  • cerkiew prawosławna na osiedlu Buksztel (przy drodze Białystok-Sokółka). Z Czarnej Białostockiej w prawo na Białystok.

Dojeżdzamy do Świętej Wody (z szosy w lewo).

Propozycje zwiedzania:

  • Sanktuarium MB Bolesnej z grota, i cudownym źrodełkiem oraz góra z krzyżami. Wracamy na szosę (skręcamy w lewo w kierunku Białegostoku).

Wjeżdzamy do Wasilkowa.

Propozycje zwiedzania:

  • zabytkowy cmentarz katolicki (przy szosie po lewej stronie) z pięknymi postaciami aniołów. - cerkiew prawosławna pw. Św. Piotra i Pawła (przy szosie po lewej stronie)
  • kościół pw. Przemienienia Pańskiego (skręt w prawo z szosy) - nowy kościół z1966 r. (po lewej stronie przy szosie).

Prosto do Białegostoku.