Cięcie laserem - na czym polega i jakie są sposoby cięcia laserowego

Cięcie laserem to bardzo popularna metoda obróbki metalu. Znajduje zastosowanie w wielu branżach. Wysoka precyzja wykonywania najmniejszych detali sprawia, że technika ta jest szczególnie polecana do zadań wymagających bardzo dużej dokładności. Na czym dokładnie polega cięcie laserem? Jakie są sposoby cięcia laserowego? Dowiedz się z artykułu.
- 1. Na czym polega cięcie laserem?
- 2. Sposoby cięcia laserem
Na czym polega cięcie laserem?
Cięcie laserem to proces rozdzielania termicznego materiału przy użyciu wiązki laserowej. Technika ta wymaga rzecz jasna dobrej klasy lasera. Urządzenie to emituje spolaryzowaną, spójną wiązkę elektromagnetycznego promieniowania z zakresu światła widzialnego, ultrafioletu albo podczerwieni. Jest ono maksymalnie skupione, kumuluje w sobie ponadto mnóstwo energii. To wszystko sprawia, że cięcie laserowe blach przebiega bardzo szczegółowo na wskazanej powierzchni. Poza samą wiązką laserową, do techniki tej niezbędne jest również zastosowanie gazu technicznego, np. tlenu, argonu albo azotu.
Sposoby cięcia laserem
Wycinanie laserowe może się odbywać na kilka sposobów. Do najczęściej stosowanych metod należy: wypalanie, topienie materiału albo sublimacja. Cięcie przez wydmuchiwanie i topienie polega na tym, że materiał poddany działaniu zogniskowanej wiązki jest stapiany, a następnie usuwany strumieniem gazu. Technika ta zazwyczaj stosowana jest w przypadku stali nierdzewnej oraz innych metali.
Laserowe cięcie blach przez odparowanie to z kolei technika polegająca na poddaniu materiału działaniu zogniskowanej wiązki, która następnie ulega odparowaniu w atmosferze obojętnego gazu. Technika ta jest szczególnie często wykorzystywana w obróbce materiałów, które nie ulegają topnieniu, np. niektórych tworzyw sztucznych albo drewna.
Wycinanie laserem poprzez wypalanie to z kolei metoda polegająca na działaniu wiązki wypalającej tworzywo poprzez strumień mieszaniny gazów zawierającej tlen albo samego tlenu. Technika ta zazwyczaj jest wykorzystywana w przypadku metalu oraz innych tworzyw, które spalają się w wysokiej temperaturze.
Dobór odpowiedniej techniki cięcia laserowego zależy od kilku czynników, w tym przede wszystkim specyfiki danego materiału. Innej metody wymaga bowiem np. cięcie blach stalowych, a innych aluminiowych albo pozostałych metali. Decydując się na cięcie blach w profesjonalnej firmie, warto wybrać taką markę, która zapewnia w pełni indywidualne podejście do realizowanego zlecenia. Na przykład przedsiębiorstwo Fabryka 4x4 gwarantuje indywidualny dobór stosowanej techniki do wymogów i specyfikacji danego zlecenia klienta.