Wydarzenia sportowe

sport Mońki sport Mońki sport Mońki sport Mońki sport Mońki sport Mońki sport Mońki sport Mońki sport Mońki sport Mońki sport Mońki

Wideo z odbywających się imprez i wydarzeń

 • IV liga piłki nożnej: LKS Promień Mońki - Orzeł Kolno   
 • Listopadowy pierwszy śnieg w Mońkach   
 • Protest kobiet przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego   
 • Samochodowy Protest Kobiet ulica Moniek   
 • Koncert Papieski - piosenka dla św. Jana Pawła II   
 • Koncert Papieski - Szkoła Muzyczna w Mońkach   
 • Dni Papieskie - koncert chóru Ad Matrem Suam   
 • Dni Papieskie - ks. Wojciech Wojtach   
 • XII Biegi Papieskie - bieg ku pamięci ks. Henryka Mirona   
 • XII Biegi Papieskie - bieg klasy III i młodszych   
 • Protest rolników 2020 Konfederacja - powiat moniecki   
 • Kiermasz występ Izabeli i Tomasza Kłubowicz   
 • Kiermasz dla Nikosia Wasilewskiego - Łukasz Rybałt   
 • Kiermasz dla Nikosia Wasilewskiego - Monkey Luuz   
 • Kiermasz dla Nikosia Wasilewskiego - Podlasiaczki   
 • Kiermasz dla Nikosia Wasilewskiego - Beata Nietupska   
 • Bogdan Bieliński o wystawie "Bitwa Warszawska"   
 • Pielgrzymka do Krypna - kościół M.B. Częstochowskiej   

AC all risk czy AC mini - co jest bardziej opłacalne?


Obowiązkowe ubezpieczenie OC ma zawsze ten sam zakres, tylko różne ceny. W przypadku AC jest inaczej. Ubezpieczyciele oferują różne wersje tego ubezpieczenia. Czy różni się AC all risk od AC mini? Sprawdzimy, jak zmieni się cena pakietu OC + AC, jeśli kierowca wybierze autocasco o różnym zakresie.

Brak ubezpieczenia OC jest wysoko karany przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Opłaty karne mogą sięgnąć nawet 5200 zł dla właściciela samochodu osobowego za ponad 2 tygodniową przerwę ubezpieczeniową.

W przypadku autocasco sprawa wygląda zupełnie inaczej. To dobrowolna polisa jest oferowana przez ubezpieczycieli w różnych zakresach. Kierowca ma do wyboru AC all risk lub AC mini (minicasco, mini autocasco, smart casco). Postanowiliśmy sprawdzić, jak kształtują się ceny polis autocasco na mubi https://mubi.pl/ubezpieczenie-ac/ dla przykładowego kierowcy.

AC mini - czym różni się od All risk?

Autocasco mini to produkt ubezpieczeniowy, który oferowany jest przez większość towarzystw ubezpieczeniowych. Różni się on jednak od pełnego AC zakresem ochrony. W przypadku AC all risk właściciel pojazdu może liczyć na otrzymanie odszkodowania od prawie wszystkich zdarzeń. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) zawarte są wyłączenia i okoliczności, za które ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności.

W przypadku AC mini ubezpieczyciel oferuje ochronę przed konkretnymi zdarzeniami. Właściciel pojazdu otrzymuje propozycję ochrony samochodu od kradzieży i szkód całkowitych. Niektóre ubezpieczenia mini obejmują także szkody spowodowane przez żywioły - grad, huragan, lawina, pożar czy powódź. O wiele rzadziej zdarzają się polisy mini, które dają ochronę przed zdarzeniami drogowymi, czyli stłuczkami i wypadkami. AC mini bardzo często występuje jako dodatek w pakiecie z OC - dzięki temu cena takiego zestawu może być korzystna dla kierowcy.

AC mini - dla kogo?

Dla wielu kierowców dodatkowe ubezpieczenie samochodu to spory wydatek, na który nie mogą sobie pozwolić. Ubezpieczyciele, zdając sobie sprawę, że ceny pełnego AC all risk mogą być wysokie, dlatego oferują tańsze polisy o ograniczonym zakresie.

Część właścicieli aut nie widzi także sensu w wykupywaniu pełnego AC. Dotyczy to w szczególności tych, którzy jeżdżą tylko na niewielkich dystansach i parkują samochód w bezpiecznym miejscu. Jednak coraz bardziej kapryśna aura (wichury, ulewy) może skłonić ich do wykupienia ochrony przed zniszczeniami spowodowanymi przez siły przyrody - to właśnie z myślą o takich kierowcach powstało AC mini.

Właściciele starszych samochodów mogą mieć problem z wykupieniem ubezpieczenia pełnego AC. Większość towarzystw ubezpieczeniowych zastrzega sobie, że aby wykupić autocasco, wiek pojazdu nie może być większy niż 12 lub 15 lat. W przypadku AC mini właściciele wysłużonych aut mają większe szanse na polisę. Pamiętajmy, że w przypadku ograniczonego autocasco odszkodowanie wypłacane jest w przypadku szkody całkowitej - szkody częściowe są wyłączone z ochrony.

AC mini, AC all risk, OC - sprawdzamy ceny!

Do naszego testu cen użyliśmy porównywarki ubezpieczeń. Sprawdziliśmy OC, AC i autocasco mini w kalkulatorze Mubi. Za przykładowego kierowcę wzięliśmy 59-letniego mieszkańca Tomaszowa Lubelskiego, który opłaca OC od 10 lat i jeździ Lexusem z 2005 roku. Ponad 8 lat temu zdarzyła mu się jedna szkoda. Zobaczmy, jak przedstawiały się najtańsze oferty dla tego kierowcy!

Warto jeszcze wspomnieć, że średnia cena wyszukiwanego OC na Mubi w lipcu 2020 roku wyniosła 826 zł. Czy to dużo? Niekoniecznie, jeśli spojrzy się na cenę pakietu OC + AC - jego cena w lipcu to 1453 zł. Jednak najniższą znaleziona oferta na obowiązkowego ubezpieczenie i pełne AC była o wiele tańsza - 49-letnia kobieta otrzymała propozycję pakietu za 537 zł!

Wróćmy jednak do naszego przykładowego kierowcy. W jego przypadku najtańsza oferta jedynie obowiązkowego ubezpieczenia OC wyniosła 450 zł. To zdecydowanie poniżej średniej dla wszystkich kierowców. Zapewne związane jest to z jego doświadczeniem i bezpieczną jazdą od wielu lat.

Najtańszy pakiet OC i AC mini kosztowałby naszego kierowcę 656 zł. Czy to dużo? Zdecydowanie nie! Zwłaszcza że oferta obejmuje także NNW i Assistance. Oczywiście autocasco mini zapewnia ochronę przede wszystkim od kradzieży i szkód całkowitych, dlatego może być tańsze.

Natomiast pakiet z OC, pełnym AC z dodatkowym Assistance kosztowałoby naszego 59-letniego kierowcę 743 zł. To cena ponad dwukrotnie niższa niż średnia dla wszystkich kierowców, którzy wyszukiwali takiej oferty na Mubi.

Co więc się bardziej opłaca? Dla kierowców, którzy cenią sobie spokój i nie chcą martwić się o ewentualne szkody, polecamy pełny pakiet OC i AC. Oczywiście będzie on trochę droższy niż samo OC, ale jak pokazuje omawiany przykład, można go znaleźć w bardzo korzystnej cenie. Kierowcy, którzy jeżdżą bardzo ostrożnie na niewielkich dystansach, mogą zdecydować się na mini AC - to rozwiązanie, które pozwoli przede wszystkim na spokojniejszy sen w nocy podczas burz lub ulew.

Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2021 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!