Last Minute - Preferencje Polaków i jak bezpiecznie korzystać:
Polacy co roku chętnie korzystają z usług oferowanych przez biura podróży. Można by rzec, że wręcz w każdej wolnej chwili marzą się im wakacje. Równie często organizują jednakże wyjazdy indywidualnie. Kierują się przy tym sugestiami internetowych porównywarek cen i obiektów hotelowych. Do najpopularniejszych wyszukiwarek wyjazdów na ostatnią chwilę należą tradycyjne portale takie jak travelplanet, lastowiec, czy zdecydowanie częściej wybierany przez turystów serwis last-minute.io, którego głównym atutem są dokonywane, co godzinę aktualizacje stanu ofert. Wakacje tego rodzaju to okazja na upolowanie dużych przeceń na wycieczkę, czasami sięgających 70% zniżki.
W jaki sposób Polacy najczęściej czynią użytek z last minute:
Najbardziej atrakcyjnymi krajami są w tej kwestii Bułgaria, Grecja, Hiszpania, Turcja, Egipt oraz Albania. Wyróżnia się Chorwacja, do której nasi rodacy wolą dojechać własnym samochodem, a nie jak w wielu przypadkach oferowanym przez biuro autokarem. Większość korzystających z tego typu ofert to grupa docelowa w wieku od 25 do 45 lat. Młodsi zamawiają z reguły wyjazdy maksymalnie na 3 dni przed wylotem, natomiast starsza część grupy potrzebuje tygodnia na załatwienie wszelkich spraw przed wylotem. Last minute to okazja dla turystów raczej bez dzieci, bowiem statystycznie ogromna część wycieczek kupionych w ostatniej minucie Ty pary, grupy przyjaciół i single. Polacy są coraz bardziej świadomi tego, że ceny wycieczek zmieniają się w ciągu dnia, dlatego świadomi są faktu, że bardzo ważne jest częste, nawet co godzinne aktualizowanie ofert przez serwisy sprzedające.
Co warto wiedzieć o last minute i jakie prawa nam przysługują:
Ustawa o usługach turystycznych nie wspomina nigdzie co w istocie oznacza termin last minute. Przyjmuje się, że w kontekście turystyki oznacza zakup wyjazdu wakacyjnego w ostatniej chwili. Praktyka odpoczynku na ostatnią minutę wszystkim pozwala miłośnikom tej formy zaoszczędzić pieniądze i nie wymaga rezerwacji terminu urlopu z pracy kilka miesięcy przed. Przy wyborze należy jednak zachować pewną dozę ostrożności ze względu na to, że z reguły niska cena niesie za sobą ukryte niedogodności. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których zastrzega się w takich ofertach prawo do zmiany programu wycieczki lub miejsca zakwaterowania, jednak pozornie odmienne prawa są w zasadzie bezskuteczne. Klienta w zasadzie obowiązują te same, które stosowane są w przypadku pełnopłatnych wycieczek i identyczna ochrona prawna. Warto za każdym razem chociażby rzucić okiem na tekst umowy biura podróży. Konsument ma prawo, aby oferent wyjaśnił mu pojęcia niejasne takie jak "niedaleko plaży", "pokój z widokiem" czy miejsce do spania, które równie dobrze może okazać się klepiskiem bądź śpiworem. W przypadku każdej umowy, nieważne last czy first minute istnieje możliwość dokonania reklamacji. Roszczenia mogą zawierać żądania z tytułu rezygnacji z wycieczki spowodowanego niewłaściwym standardem, szkodą taką jak kradzież czy zmianą planów organizacyjnych wyjazdu.