Wydarzenia sportowe

sport Mońki sport Mońki sport Mońki sport Mońki sport Mońki sport Mońki sport Mońki sport Mońki sport Mońki sport Mońki sport Mońki

Wideo z odbywających się imprez i wydarzeń

 • IV liga piłki nożnej: LKS Promień Mońki - Orzeł Kolno   
 • Listopadowy pierwszy śnieg w Mońkach   
 • Protest kobiet przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego   
 • Samochodowy Protest Kobiet ulica Moniek   
 • Koncert Papieski - piosenka dla św. Jana Pawła II   
 • Koncert Papieski - Szkoła Muzyczna w Mońkach   
 • Dni Papieskie - koncert chóru Ad Matrem Suam   
 • Dni Papieskie - ks. Wojciech Wojtach   
 • XII Biegi Papieskie - bieg ku pamięci ks. Henryka Mirona   
 • XII Biegi Papieskie - bieg klasy III i młodszych   
 • Protest rolników 2020 Konfederacja - powiat moniecki   
 • Kiermasz występ Izabeli i Tomasza Kłubowicz   
 • Kiermasz dla Nikosia Wasilewskiego - Łukasz Rybałt   
 • Kiermasz dla Nikosia Wasilewskiego - Monkey Luuz   
 • Kiermasz dla Nikosia Wasilewskiego - Podlasiaczki   
 • Kiermasz dla Nikosia Wasilewskiego - Beata Nietupska   
 • Bogdan Bieliński o wystawie "Bitwa Warszawska"   
 • Pielgrzymka do Krypna - kościół M.B. Częstochowskiej   

Credit Check - branżowa wymiana danych w sektorze pozabankowym

Jeszcze w latach '90 banki operujące w Polsce postanowiły zautomatyzować wymianę danych o dłużnikach i w tym celu powołano Biuro Informacji Kredytowej. Od tamtej pory BIK jest bardzo ważnym narzędziem stanowiącym źródło wiedzy podczas weryfikacji każdego klienta wnioskującego o kredyt bankowy. Sektor pozabankowy również z niego korzysta, jednak rozpoczęto prace nad kolejnym narzędziem, które będzie zawierać znacznie więcej informacji o konsumentach.

Co to jest Credit Check i skąd się wziął?

Credit Check jako branżowa wymiana danych, to narzędzie łączące bazy danych Biura Informacji Gospodarczej oraz dane własne instytucji pożyczkowych. Efektem tej współpracy jest dostęp do informacji na temat 2,3 mln pożyczkobiorców wraz z ich trzyletnią historią kredytową. Ta liczba daje informację na temat aż 80 % konsumentów sektora finansowego.

Korzyści płynące dla instytucji pożyczkowej biorącej udział w "obrocie" tych danych skupiają się wokół zmniejszania współczynnika pożyczek utraconych, czyli takich, które nie zostały spłacone. Jak łatwo wywnioskować, odrzucenie wniosków osób przekredytowanych i zadłużonych, nie mających szans na spłatę zobowiązania będzie chroniło kapitał pożyczkodawcy.

Zamierzenia Credit Check pokrywają się również z założeniami ustawy o kredycie konsumenckim, która zobowiązuje podmioty udzielające kredyty i pożyczki do analizy zdolności kredytowej między innymi w oparciu o dane z biur informacji gospodarczych.

Jakie instytucje przetwarzające dane o dłużnikach funkcjonują w Polsce?

Dla przedsiębiorcy, który zamierza sprawdzić swojego kontrahenta, a dla instytucji pożyczkowej analizującej historię kredytową klienta, bazy danych o dłużnikach są narzędziem pozwalającym budować pozytywne relacje biznesowe oraz zaufanie w kontaktach z drugą stroną.

Dla konsumenta jest to narzędzie, które skutecznie uniemożliwia zaciągnięcie pożyczki, kredytu czy podpisania umowy o abonament telefoniczny czy telewizyjny. Ponieważ w Polsce mamy kilka potężnych baz danych, nie upiecze się żadnemu dłużnikowi.

Biuro Informacji Kredytowej zajmuje się nie tylko negatywnymi, ale również pozytywnymi wynikami konsumentów w dziedzinie zaciągania pożyczek i kredytów w bankach, SKOK'ach oraz od niedawna również instytucjach pożyczkowych. Notowane są tu wszelkie opóźnienia, braki spłat, ilość zobowiązań itd., dzięki czemu pożyczkodawcy i kredytodawcy mogą wywnioskować czy dany klient jest godny zaufania i czy przypadkiem nie posiada zbyt wielu zobowiązań, nawet jeśli są regularnie spłacane.

Wszystko o Biurze Informacji Kredytowej - czytaj więcej

KRD jest bazą danych tworzoną w całości przez wierzycieli. Każdy dłużnik zostaje wpisany z inicjatywy wierzyciela, który posiada stosowne dokumenty poświadczające istnienie zadłużenia. Wierzycielami jak i dłużnikami mogą być przedsiębiorcy, korporacje, jednostki samorządowe, osoby fizyczne itd. Odbiorcami informacji są te same jednostki. Celem tej bazy jest budowanie stabilnych kontaktów handlowych.

BIG InfoMonitor S.A. jest bazą danych, która jak KRD budowana jest przez wierzycieli, ale ponadto posługuje się i udostępnia dane z BIK i ZBP. W BIG notuje się również osoby, które posługiwały się skradzionymi lub fałszywymi dokumentami tożsamości. Z bazy tej chętnie korzystają przedsiębiorcy, instytucje pożyczkowe oraz banki.

Baza ERIF BIG S.A. jak poprzednie, przetwarza dane dłużników z sektora finansowego, telekomunikacyjnego, budżetowego i wielu innych. Od pozostałych odróżnia się wyłącznością na informacje o dłużnikach z Grupy Kapitałowej KRUK.

Kto uczestniczy w programie Credit Check?

Grupę Credit Check na dzień dzisiejszy tworzą następujące marki: Everest Finanse S.A., Provident Polska S.A., TAKTO Finanse Sp. z o.o., Axcess Financial Poland Sp. z o.o., TF Bank AB Sp. z o.o., VIVUS Finance Sp. z o.o., Wonga.pl Sp. z o.o., Creamfinance Poland Sp. z o.o., Axcess Financial Poland Sp. z o.o., Forial Sp. z o.o., ID Finance Poland Sp. z o.o., Nordecum Sp. z o.o., Prosperial Sp. z o.o., RATADO Sp. z o.o., SOLVEN Finance Sp. z o.o., SuperGrosz Sp. z o.o., TAKTO Finanse Sp. z o.o., TF Bank AB Sp. z o.o.

Patronatami inicjatywy są Polski Związek Instytucji Pożyczkowych oraz Konfederacja Przedsiębiorców Finansowych w Polsce.

Kilka ciekawych faktów w liczbach

Analizy danych Credit Check pokazują, że średnia kwota pożyczki oscyluje w okolicach 2,5 tys. zł. Na jednego klienta przypada około 1,3 pożyczki, a więc przeważnie pożyczanie nie kończy się na jednym razie.

Bezpieczny PESEL

Inicjatorzy projektu Credit Check przygotowali dla konsumentów sektora finansowego formularze zastrzegania swoich danych osobowych. Jest to prosty w wypełnieniu wniosek online, do którego należy dołączyć skan dowodu osobistego.

Każdy konsument, który nie zamierza korzystać w najbliższym czasie z usług instytucji pożyczkowych może w ten sposób zapobiec próbie zaciągnięcia zobowiązania na jego dane. Opcja ta jest szczególnie ceniona przez osoby będące w przeszłości w podobnej sytuacji.

Warto jednak być zapobiegliwym i skorzystać z takiej możliwości już dziś. Akcja Bezpieczny PESEL umożliwia również zastrzeganie skradzionych lub zagubionych dokumentów, dzięki czemu jak w przypadku powyżej, stanowczo utrudni się zaciągnięcie zobowiązania na utracone dane.

Wszystko o zastrzeganiu dowodu osobistego - czytaj więcej

W obu przypadkach informacja o zastrzeżonych danych zostanie wysłana do wszystkich członków przedsięwzięcia Credit Check. Jeżeli osoby trzecie będą starać się wyłudzić pożyczkę wśród członków CC, działania te zakończą się fiaskiem.


Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2021 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!