Rodzinne Ogrody Działkowe im. Tysiącleca Państwa Polskiego
  • Rodzinny Ogród Działkowy im. Tysiąclecia PP
  • Rodzinny Ogród Działkowy im. Tysiąclecia PP
  • Rodzinny Ogród Działkowy im. Tysiąclecia PP

Cięcie drzew owocowych

Aby drzewa owocowe dobrze rosły i obficie plonowały, trzeba je odpowiednio przycinać. Cięcie przeprowadzamy wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji.

Jabłonie wczesną wiosną skracamy przyrosty jednoroczne, odcinając je powyżej trzeciego pąka. Usuwamy gałęzie starsze niż czteroletnie, pozwalając, aby zastąpiły je młode odrosty. Latem prześwietlamy koronę.

Grusza. W pierwszych latach formujemy koronę, skracamy konary i gałęzie, ten zabieg pobudza gruszę do intensywnego wzrostu, regularnie wycinać stare pędy owoconośne, to ma wpływ na lepsze owocowanie.

Śliwa. W 3-4 roku po posadzeniu wykonujemy cięcie prześwietlające, przed rozpoczęciem wegetacji lub po kwitnieniu. Ważne jest cięcie odmładzające, śliwa najlepiej owocuje na pędach dwu-trzyletnich.

Brzoskwinie przycinamy po kwitnieniu, uformowane drzewo powinno mieć przewodnik i 6-8 konarów.

Nie wolno wykonywać zabiegu w czasie pochmurnej, deszczowej pogody, gdyż wtedy drzewa są narażone bardziej na choroby. Koniecznie jest zabezpieczyć rany po cięciu, szczególnie po grubych gałęziach, aby nie wniknęły w nie żadne bakterie, należy posmarować np. Funabenem. Przycinanie drzew to sztuka, którą najlepiej opanować w oparciu o fachową literaturę i swoje spostrzeżenia przy cięciu.

Warto również poznać dokładne terminy dla poszczególnych gatunków. Są okazy, które kwitną na pędach zeszłorocznych - przycinamy je dopiero po kwitnieniu, gatunki kwitnące na pędach tegorocznych - przycinamy jeszcze przed kwitnieniem.

Powodzenia przy cięciu.