Rodzinne Ogrody Działkowe im. Tysiącleca Państwa Polskiego
  • Rodzinny Ogród Działkowy im. Tysiąclecia PP
  • Rodzinny Ogród Działkowy im. Tysiąclecia PP
  • Rodzinny Ogród Działkowy im. Tysiąclecia PP

Styczniowe prace

Zima to okres odpoczynku od prac w ogrodzie, ale warto do niego zaglądać aby sprawdzić w jakim jest stanie. W styczniu możemy rozpocząć bielenie pni drzew owocowych, aby mniej się nagrzewały w słońcu. Pobielenie chroni korę przed pęknięciem i pojawieniem się ran zgorzelinowych. Roztwór do bielenia przygotowujemy mieszając 1 kg wapna w 5 l wody, dla lepszej przyczepności dodajemy nieco gliny lub kleik z ugotowanej mąki pszennej. Zabieg wykonujemy przy dobrej pogodzie.

W styczniu możemy rozpocząć cięcie krzewów owocowych odpornych na mróz takich jak porzeczka, agrest. Musimy pamiętać by w czasie spacerów po ogrodzie nie chodzić po zmrożonym, zaśnieżonym lub rozmiękczającym w czasie odwilży trawniku, grozi to utworzeniem skorupy lodowej, co może skutkować chorobami i uszkodzeniu darni.

Zima to okazja, aby w bezlistnych konarach drzew wypatrzyć mumie - zgniłe i zasuszone owoce, zimujące na cienkich gałązkach jaja prządki pierścienicy, jaja brudnicy nieparki i inne, zebranie ich to zlikwidowanie źródła infekcji chorób w sezonie.