Preloader Image
e-Monki
<<< wstecz

Baśnie w bibliotece


We wtorek 17 lutego (o godz. 900 i o godz. 1100) Oddział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach odwiedziły dwie grupy dzieci.

Pierwszą z nich była klas II b ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Mońkach, która uczestniczyła w zajęciach z elementami biblioterapii pod nazwą: „Uczymy się akceptować odmienność”, których celem była popularyzacja wśród uczniów twórczości Hansa Christiana Andersena oraz uświadomienie dzieciom, czym jest miłość do drugiego człowieka pomimo jego odmienności.

Podczas dwugodzinnych zajęć dzieci wysłuchały opowieści o życiu Andersena – wspomaganej prezentacją multimedialną, opracowaną przez Barbarę Kuprel na podstawie książki Wioletty Piaseckiej: „W poszukiwaniu szczęścia. Baśniowa biografia Andersena”. Wzięły udział w konkursie z nagrodami pod nazwą: „Baśnie Andersena znamy, bo je czytamy”. Udzielając odpowiedzi na pytania konkursowe wykazały się dużą znajomością utworów napisanych przez największego baśniopisarza.

Następnie przypomniały fabułę baśni pod tytułem „Brzydkie kaczątko”. Podczas rozmowy kierowanej: potępiły zachowanie innych zwierząt wobec młodego łabędzia; mówiły o odczuciach w sytuacji, gdy jest się w roli „innego” oraz o zachowaniu grupy wobec „innego”. Oceniając baśń stwierdziły, iż optymistyczne w niej jest to, że brzydkie kaczątko zmieniło się w pięknego łabędzia i zostało zaakceptowane przez innych. Natomiast pesymistyczne jest to, że nie zmieniło się otoczenie młodego łabędzia.

Drugą grupę stanowiły dzieci w wieku przedszkolnym, które uczestnicząc w cotygodniowych zajęciach pod nazwą „Przedszkolaki w Bibliotece”: wysłuchały głośno przeczytanej baśni pod tytułem „Jarzębinka”, której autorem jest Jakow Tajc; podzieliły się swoimi wrażeniami na temat baśni; wykonały do niej ilustrację; zaprezentowały swoje prace rodzicom; wypożyczyły książki do domu.







<<< wstecz