e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Poeta Twardowski


Biblioteka Publiczna w Mońkach, Moniecki Ośrodek Kultury i uczniowie Gimnazjum w Mońkach wspólnymi siłami zaprezentowali montaż poetycki pt. "Wielki poeta małych słów" czyli o księdzu Janie Twardowskim.

Projekt powstał w ubiegłym roku pod kierunkiem polonistek: Lidii Małgorzaty Kraszewskiej i Marzeny Paleckiej i poświęcony był życiu i twórczości księdza Jana Twardowskiego i nosił hasło "Wielki poeta małych słów". Zostały przeprowadzone dwa konkursy, pierwszy na album o życiu i twórczości Jana Twardowskiego, w którym wzięło udział 28 uczniów, a najlepsze prace można było obejrzeć na dzisiejszej wystawie. Drugi konkurs był poświęcony wiedzy na temat życia i twórczości poety, i w tym konkursie wzięło udział aż 104 uczniów.

Koordynatorem całego przedsięwzięcia była Barbara Kuprel z Biblioteki Publicznej w Mońkach, natomiast oprawę muzyczną zapewniła Elżbieta Grygo - nauczycielka Gimnazjum w Mońkach.
Jan Twardowski
Urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie, zmarł 18 stycznia 2006 w warszawskim szpitalu Banacha. Skończył Gimnazjum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, maturę zdał w 1936 roku. Studiował filologię polską i teologię na Uniwersytecie Warszawskim (ukończył je dopiero w 1947 roku). Zadebiutował w 1936 roku tomikiem wierszy "Powrót Andersena". Po wybuchu II wojny światowej nakład jego wierszy zaginął. Należał do redakcji "Kuźni Młodych". Podczas okupacji był żołnierzem Armii Krajowej i walczył między innymi w Powstaniu Warszawskim. W 1945 roku wstąpił do seminarium duchownego, a 4 lipca 1948 roku przyjął święcenia kapłańskie. Na początku uczył religii w szkole specjalnej. Po 1945 roku znów zaczął wydawać wiersze, między innymi na łamach "Tygodnika Powszechnego". Przez wiele lat, od 1959 roku był rektorem kościoła sióstr Wizytek w Warszawie, gdzie głosił kazania dla dzieci. Właśnie dzieciom zadedykował dwa zbiory wierszy: "Zeszyt w kratkę" oraz "Patyki i patyczki". Największą popularność przysporzył księdzu Twardowskiemu wydany na początku lat 70. tom "Znaki ufności". W kolejnych latach wydawał zbiory: "Niebieskie okulary", "Rachunek dla dorosłego", "Który stwarzasz jagody", "Nie przyszedłem pana nawracać". Był autorem słynnych słów: "Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" rozpoczynających napisany w 1979 roku wiersz "Spieszmy się". Zmarł 18 stycznia 2006 roku w wieku 90 lat. Został pochowany w krypcie dla zasłużonych Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2018 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!