e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

W krainie Ballad i romansów


W słoneczny piątek, 2 września 2022 r. w uroczym, pełnym zieleni zakątku przed Szkołą Podstawową nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Mońkach uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście czytali "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, dzieło, które zapoczątkowało w Polsce romantyzm.

Klimatyczna, godna podziwu romantyczna scenografia przygotowana przez nauczycieli, uczniów i rodziców oraz przepiękne utwory Fryderyka Chopina przeniosły zebranych do tajemniczego świata ballad i pozwoliły na spotkanie z romantycznymi bohaterami.

Nastrój uroczystości budowały również stroje z epoki, piękne trawy i kwiaty z polskich łąk i ogrodów oraz bukiety czerwonej jarzębiny. W to sielskie tło doskonale wpisali się prowadzący, którzy wcielili się w postaci Adama Mickiewicza i Maryli Wereszczakówny, oraz wszyscy czytający ballady.

Tegoroczne czytanie było już piątym z kolei organizowanym w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Mońkach. Po tak wspaniałych dziełach jak „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, "Balladyna” Juliusza Słowackiego czy "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej w roku 2022 – ogłoszonym Rokiem Polskiego Romantyzmu - przyszła kolej na "Ballady i romanse".

Jak napisał w liście wystosowanym na tę okazję Prezydent RP Andrzej Duda: "dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. "Romantyczność", "Świtezianka", "Powrót taty", "Pani Twardowska" i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane".

Z pewnością było to niecodzienne zetknięcie z polskością, uniwersalnymi treściami i refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Dziękujemy Wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie i uświetnili swoją obecnością tę wyjątkową lekcję języka polskiego.

Dziękujemy Staroście Monieckiemu, panu Błażejowi Buńkowskiemu, Wicestaroście Monieckiemu, pani Joannie Kitlas, Burmistrzowi Moniek, panu Zbigniewowi Karwowskiemu, przedstawicielom Komendy Powiatowej Policji w Mońkach, księżom z obu parafii, przedstawicielom Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Mońkach, młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Mońkach, dyrekcji, nauczycielom i uczniom naszej szkoły.

Mamy nadzieję, że dla wszystkich było to wyjątkowe przeżycie i niezwykłe święto czytelnictwa.

Organizatorzy Narodowego Czytania w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Mońkach

Obejrzyj więcej zdjęć










Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2022 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!