e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Procesja do czterech ołtarzy


Boże Ciało - święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, obchodzimy co roku w czwartek, 60 dni po Wielkanocy. To jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu Kościoła Katolickiego.

Po mszy świętej w kościele Św. Brata Alberta Chmielowskiego ruszyła procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy ustawionych przy ulicach: Aleja Wojska Polskiego (przed kościołem), Tysiąclecia (Szkoła Podstawowa Nr 2), Juliusza Słowackiego (Urząd Miejski), na schodach przed kościołem Matki Bożej Częstochowskiej.

Na procesji Bożego Ciała nie mogło zabraknąć chóru męsko-żeńskiego z kościoła Św. Brata Alberta Chmielowskiego, którego dyrygentem jest Grzegorz Żak oraz chóru z kościoła M.B. Częstochowskiej „Ad Matrem Suam”, którego dyrygentem jest Urszula Brzostowska.

Symbolika czterech ołtarzy przy których zatrzymuje się procesja na Boże Ciało nawiązuje przede wszystkim do czterech Ewangelii, których fragmenty czytane są przed nimi. Cztery ołtarze mogą być także nawiązaniem do czterech stron świata.

Wielowiekowa tradycja kultywowana zwłaszcza na polskich wsiach każe wiernym zrywać gałązki brzózek zdobiących ołtarze na Boże Ciało. Gałązki te zabierano do domu i wbijano w pola. Wierzono, że ochronią one domostwa przed złem i zapewnią bogate plony.

Obejrzyj więcej zdjęć


Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2022 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!