e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Obchody Konstytucji w Mońkach


Święto 3 Maja obchodzone jest we wszystkich miejscowościach naszego kraju. Również w Mońkach przewidziano obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w intencji ojczyzny w kościele M.B. Częstochowskiej w Mońkach. Z tego miejsca poczty sztandarowe wraz z władzami lokalnymi przemaszerowały pod dwa monieckie pomniki pamięci by złożyć kwiaty i znicze. Krótki listy o rocznicy Konstytucji odczytała przewodnicząca Rady Miejskiej w Mońkach Barbara Iwanicka, zaś w imieniu Posła na sejm RPO Jarosława Zielińskiego i Marszałka województwa Podlaskiego Artura Kosickiego odczytał Dyrektor MOK Dariusz Gwiazda.

Ostatnim punktem obchodów z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja był występ w Mediatece chóru Bell Canto oraz VOC MOK. Zespół Bell Canto powstał w 2013 roku i prowadzi go Tomasz Klubowicz. W jego skład wchodzi kilkanaście kobiet i dwóch mężczyzn. W repertuarze chóru znajdują się utwory patriotyczne, religijne, wielkopostne i szlagiery polskiej muzyki. VOC MOK to sześć dziewczynek prowadzonych przez Izabelę Kłubowicz przy Monieckim Ośrodku Kultury. W ich wykonaniu usłyszeliśmy kilka piosenek o Polsce i fladze polskiej. Ponadto Iza Kłubowicz pomiędzy utworami i wykonawcami prezentowała patriotyczne wiersze.

Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez sejm. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Konstytucja wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny.

Obejrzyj więcej zdjęć


Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2022 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!