e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Fantastyczna legenda


W krainie "fantastycznej legendy" - Narodowe Czytanie w SP 2 w Mońkach

"Wychodzi na świat „Balladyna” z ariostycznym uśmiechem na twarzy, obdarzona wnętrzną siłą urągania się z tłumu ludzkiego, z porządku i z ładu, jakim się wszystko dzieje na świecie, z nieprzewidzianych owoców, które wydają drzewa ręką ludzi szczepione”.
Juliusz Słowacki, Balladyna, Wstęp

Już po raz trzeci Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Mońkach wzięła udział w akcji Narodowe Czytanie. Ze względu na sytuację epidemiczną tegoroczna edycja przebiegała w mocno zmienionej formule, a przygotowania odbywały się z zachowaniem procedur bezpieczeństwa.
Wspólnymi siłami - Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice, Zaproszeni Goście - nagraliśmy film.

Znalazły się w nim zarówno krótka historia Narodowego Czytania, jak i informacje na temat "książki – bohaterki” tegorocznej edycji – "Balladyny” Juliusza Słowackiego. Za sprawą wyreżyserowanej w plenerze inscenizacji przygotowanej przez uczniów klasy VI a widzowie zagościli w chacie Wdowy, gdzie poznali głównych bohaterów dramatu. Następnie, dzięki ogromnemu zaangażowaniu zaproszonych gości, zostali przeniesieni do pustelni, do której przybył Kirkor, oraz do pełnego tajemnicy, ale również niespodzianek i humoru, świata Goplany i jej duszków – Skierki i Chochlika. Niezwykła interpretacja głosowa obu scen Aktu I w wykonaniu wyjątkowych lektorów pozwoliła w pełni zrozumieć historię "malinowego konkursu".

W piątek 4 września na lekcjach języka polskiego uczniowie naszej szkoły obejrzeli wcześniej nagrany film, a następnie przystąpili do czytania wybranych fragmentów "Balladyny". Były to niezwykłe lekcje języka polskiego.

Cieszymy się, że tak duże grono osób włączyło się do akcji popularyzującej wielkie dzieła polskiej literatury i promującej czytelnictwo.

Dziękujemy przybyłym gościom za pokazanie uczniom, że czytając i interpretując lekturę, można się uczyć i jednocześnie doskonale bawić.

Nauczyciele języka polskiego i biblioteki SP 2 w Mońkach

Zapraszamy do obejrzenia filmu na stronie https://www.youtube.com/


Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2020 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!