Preloader Image
e-Monki
<<< wstecz

Dwa w jednym


16 sierpnia obchodziliśmy 55-lecie nadania Mońkom praw miejskich oraz 100 rocznicę Cudu nad Wisłą.

Na obchody zaprosił Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej obwodu Mońki oraz Burmistrz Moniek. Rozpoczęły się one od mszy świętej w kościele Św. Brata Alberta Chmielowskiego, którą prowadził ks. prof. Tadeusz Krahel.

Podczas mszy Przewodnicząca Rady Miejskiej w Mońkach Barbara Iwanicka przypomniała genezę powstania Moniek, największe sukcesy miasta i jego rozwój. Na zakończenie na minikoncert zaprosiła Moniecka Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Leszka Szymczukiewicza.

Następnie delegacje dotarły pod dwa monieckie pomniki upamiętniające walkę o wolność i niepodległość, pod którymi składano wiązanki kwiatów. Tam też Bogdan Bieliński z Monieckiego Towarzystwa Historycznego, na podstawie galerii zdjęć wystawionych przed budynkiem starostwa, omówił historię Bitwy Warszawskiej.
_____

Francuzi mają Cud nad Marną, nad Tamizą świętuje się Dzień Bitwy o Anglię, a Amerykanie chwalą się bitwą o Midway. Dla nas najbardziej pamiętny jest Cud nad Wisłą w sierpniu 1920. Powstrzymanie i pobicie Armii Czerwonej w Bitwie Warszawskiej cudem jednak nie było. Bitwa warszawska została uznana przez Edgara Vincenta D’Abernona za 18. przełomową bitwę w dziejach świata. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną nie tylko obroniło polską niezależność, ale powstrzymało rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na całą Europę. Na zwycięstwo złożyły się: uporczywa obrona przedmościa warszawskiego, odczytywanie rosyjskich szyfrów, które umożliwiło poznanie ich słabych punktów, a wreszcie śmiały atak na taki punkt, co doprowadziło do przerwania frontu i zmusiło Armię Czerwoną do odwrotu.

Obejrzyj więcej zdjęć










<<< wstecz