e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Tak kiedyś wyglądały pochody 1-majowe


Święto 1 Maja obchodzone jest we wszystkich zakątkach świata. Czasy jego świetności minęły jednak bezpowrotnie wraz z upadkiem komunizmu. Zapraszamy do obejrzenia archiwalnych pochodów w Mońkach.

W świadomości starszych święto 1 Maja kojarzy się przede wszystkim z olbrzymimi pochodami, na które przymusowo zapędzano ludzi. W każdej chyba rodzinie krążą opowieści o szukaniu różnych sposobów na wymknięcie się z pochodu i jak najszybsze porzucenie wciśniętej do ręki szturmówki. Dla młodszych 1 Maja kojarzy się po prostu z kolejnym dniem wolnym lub co najwyżej z nielicznym pochodem środowisk lewicowych.

Niemniej w latach istnienia Polski Ludowej święto miało istotne znaczenie dla władzy. W mediach pokazywano uśmiechnięte twarze uczestników pochodów i radośnie ich witających oficjeli stojących na trybunie honorowej. Wszystko miało tworzyć mit o szerokim poparciu, jakim cieszyli się rządzący. Aby zwiększyć frekwencję uczestniczących w obchodach, organizowano także różne festyny i zabawy.

Autorem zdjęć wykonanych w latach 1960 - 1973 jest Włodzimierz Zmarzlik, który do 1977 roku pracował jako dziennikarz w Gazecie Białostockiej - poprzedniczce Gazety Współczesnej.

Obejrzyj więcej zdjęć


Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2020 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!