e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Wystawa uczniów LO w Trebnitz


Wyjątkowy projekt - uczniowie z Liceum w Mońkach tworzą wystawę w niemieckim muzeum. W projekcie historycznym dotyczącym I wojny światowej biorą udział tylko dwie szkoły z Polski, jedną z nich jest nasze liceum. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest dr Stephan Theiling – dyrektor Brandenburg-Preußen Museum w Wustrau.

W dniach 26-29 marca 2018 r. uczniowie – Julia Bajkowska i Viktoria Grochowska z Ib, Jakub Olechno z IIIa, opiekun projektu – Anna Bielińska oraz Krzysztof Falkowski – dyrektor ZSOiZ w Mońkach realizowali działania projektowe w Trebnitz w Niemczech. Warsztaty obejmowały zaplanowanie dramaturgii historycznej wystawy fotograficznej z okazji 100 rocznicy zakończenia I wojny światowej.

W ramach projektu cztery grupy uczniowskie z Niemiec (Minden, Neuruppin) i Polski (Mońki, Warszawa) gromadziły materiały dotyczące końca wojny 1918 r. w swoim regionie. Ich zadaniem było wyszukanie fotografii, artykułów prasowych i wspomnień osób prywatnych, a także podzielenie się zdobytymi informacjami z innymi zespołami. Perspektywę prezentacji wybierali sami uczniowie – mógł to być pejzaż, ludzie, jak również polityka czy historia w ogólnym znaczeniu.

Istotne było poznanie punktu widzenia młodzieży, innego ze strony Polaków, a innego Niemców oraz wypracowanie wspólnej koncepcji. Młodzież starała się wykorzystać różne pomysły, zaangażować w odbiór wystawy nie tylko zmysł wzroku, ale także słuchu czy węchu. Szczególnie ciekawe materiały zebrali uczniowie z zachodniej części Niemiec. Wśród nich znalazły się oryginalne zdjęcia, m.in. Grajewa, mapa z 1918r. i dziennik żołnierza z czasów I wojny światowej. Warsztatom poświęcono reportaż nakręcony przez niemiecką telewizję.

Po zakończeniu wizyty w Trebnitz nadal będziemy poszukiwać materiałów i pracować nad koncepcją wystawy. Kolejny raz spotkamy się w Niemczech w czerwcu. Wyniki pracy młodzieży biorącej udział w projekcie zostaną zaprezentowane w muzeum w Wustrau we wrześniu 2018 r.

Przy okazji spotkania w Trebnitz zaplanowano współpracę szkół z Moniek i Neuruppin.
Anna Bielińska - opiekun projektu


Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2021 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!