e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Bóg jest dla wszystkich


6 stycznia, w Święto Trzech Króli, z inicjatywy ks. Dziekana Wojciecha Wojtacha, proboszcza parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza ulicami Moniek przeszedł Orszak Trzech Króli. To wielka ogólnopolska inicjatywa, która w tym roku po raz pierwszy odbyła się w Mońkach.

Orszak wyruszył z kościoła M. B. Częstochowskiej i św. Kazimierza, krótko po zakończeniu mszy świętej. Pierwszą scenę, kiedy to ruszają w drogę królowie z Europy, Azji i Afryki wraz ze swoimi orszakami, odegrano w świątyni. Po drodze wspólnie śpiewano kolędy i odgrywano kolejne sceny:
- Kuszenie Adama i Ewy - przy pomniku Jana Pawła II, ul. Małynicza
- Dwór Heroda - Urząd Miejski, ul. Słowackiego
- Gospoda - Pizzeria Chata Dworaka, ul. Tysiąclecia
- Walka dobra ze złem, Al. Niepodległości, skwer przy fontannie
- Szopka Betlejemska - Al. Niepodległości, duży pomnik

Królowie idący na czele Orszaku byli przedstawicielami trzech kontynentów i trzech pokoleń:
- starzec u schyłku swoich lat,
- mężczyzna w sile wieku, żonaty, reprezentujący mężów i ojców rodzin,
- młodzieniec, który poszukuje i znajduje swoje powołanie.

Organizacji podjęli się mieszkańcy Moniek oraz dzieci z monieckich szkół, a wszystko to pod przewodnictwem i opieką ks. Dziekana Wojciecha Wojtacha oraz siostry Moniki ze Zgromadzenia Sióstr Terezjanek. Organizację Orszaku wsparły firmy i instytucje: Rzeźnia Braci Szypcio, Sklep Wielobranżowy Zdzisława Purty, Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Mońkach, Dom Pogrzebowy AiM Radomscy, POMIAR Zakład Usług Geodezyjno-Kartograficznych Paweł Andraka, Bank Spółdzielczy w Mońkach, Kancelaria Notarialna Barbara Mroczko, Net Com Zbigniew Stypułkowski, Zakład Stolarski Leszek Konaszewski, Drogomistrz Józef Roszkowski, Państwo Agnieszka i Mariusz Grunwald, Rubikon Państwa Bujnowskich, a także Starosta Moniecki wraz ze Starostwem Powiatowym w Mońkach oraz Burmistrz Moniek wraz Urzędem Miejskim w Mońkach.

Orszakowi Trzech Króli 2018 towarzyszyło hasło „Bóg jest dla wszystkich”. Motywem przewodnim było przypomnienie uczestnikom Orszaku, że Bóg przyszedł, aby odkupić każdego człowieka i czeka na wszystkich. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w scenariuszu Orszaku. Orszak można także zaliczyć do jednej z największych imprez w roku świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, dlatego orszakowy śpiewnik jest wyjątkowy. Zawiera opisy historii kolęd, które powstały w wyjątkowych dla naszej Ojczyzny czasach. Miło nam poinformować, że Prezydent RP Pan Andrzej Duda napisał list do orszakowego śpiewnika, kierując do organizatorów oraz uczestników ciepłe słowa uznania.

Obejrzyj więcej zdjęć


Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2021 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!