Preloader Image
e-Monki
<<< wstecz

Zasada 6U


9 maja słuchacze monieckiego UTW spotkali się w bibliotece na spotkaniu z panią Agatą Laskowską. Jest ona dietetykiem klinicznym, absolwentką studiów na kierunku dietetyka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Jest ekspertem ds. odżywiania w zakresie nadwagi, otyłości i zaburzeń żywienia, pracuje ze sportowcami, ale też z osobami starszymi. Niektórzy z nas znaleźli potwierdzenie swoich wiadomości, inni uporządkowali wiedzę i uzyskali nowe informację. Pani dietetyk mówiła między innymi o zasadzie 6 U wg prof. Bergera. Są to:

1. UROZMAICENIE spożywanych produktów i potraw
Nie ma jednego produktu spożywczego, który dostarczałby wszystkich niezbędnych organizmowi składników odżywczych, dlatego w każdym posiłku staraj się łączyć różne produkty spożywcze (produkty zbożowe, warzywa, owoce, produkty mleczne, białkowe oraz produkty będące źródłem tłuszczów). Wówczas dostarczysz organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym również układu trawiennego.

2. UMIAR w jedzeniu i piciu
Małe objętościowo posiłki nie obciążają przewodu pokarmowego i pozwalają na utrzymanie prawidłowej masy ciała

3. UNIKANIE
W diecie unikaj produktów, które mogą wpływać niekorzystnie na prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Do nich zalicza się wszystkie produkty wysoko przetworzone, bogate w tłuszcze zwierzęce, cukry proste i sól. Pamiętaj również o unikaniu stresu i pośpiechu.

4. UREGULOWANIE czasu i liczby spożywanych posiłków
Wprowadź do swojej diety 5 niewielkich posiłków i spożywaj je w równych odstępach czasu, średnio co 3 godziny. Systematyczne jedzenie przyspiesza przemianę materii oraz usprawnia funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Pamiętaj, aby dzień rozpocząć od śniadania, najlepiej pół godziny po obudzeniu, a zakończyć kolacją spożytą nie później niż 2-3 godziny przed snem.

5. UPRAWIANIE SPORTU
Umiarkowana aktywność fizyczna to sprzymierzeniec Twojego układu trawiennego. Po posiłku wybierz się na spacer. Już 30 min spaceru po świeżym powietrzu wspomoże aktywność mięśni gładkich jelit i żołądka. Ponadto wzmożona aktywność fizyczna powoduje wydzielanie endorfin (hormonów szczęścia), które m.in. poprawiają humor i zmniejszają uczucie głodu.

6. UŚMIECHANIE SIĘ
Osoby życzliwe i uśmiechnięte żyją dłużej! Ponadto łatwiej znoszą zmiany, również te dotyczące sposobu żywienia. Pamiętaj również, że optymizm wspomaga redukcję masy ciała, a dzięki hormonom szczęścia łatwiej pozbędziesz się uczucia głodu.

Zasadę 6 wszyscy słuchacze stosują na co dzień. Na naszych wykładach obowiązuje zakaz narzekania, a sportem zajmiemy się 18 maja zwiedzając Tykocin. Zapraszamy.

Wiesława Filipkowska





<<< wstecz