Preloader Image
e-Monki
<<< wstecz

Król nurkowania


7.02.2017r. spotkaliśmy się z Mirosławem Kobeszko, którego śp. Kazimierz Radzajewski nazwał królem podwodnej Biebrzy. W roku 2015 obchodził 50 lecie nurkowania. Zanim na stałe osiadł w Uścianku był nurkiem, wielokrotnym mistrzem Polski, później instruktorem nurkowania i trenerem kadry narodowej, szkolił BOR i brygady antyterrorystyczne.

Lista działań Mirosława Kobeszko na naszym terenie jest imponująca. Te najważniejsze to:
-współtworzenie Biebrzańskiego Szlak Podwodnego (prace nad nim trwały od 1995 roku, szlak został udostępniony turystom w 2014 roku)
-współzałożenie w 2010 roku Biebrzańskiego Klubu Płetwonurków „Meander” z siedzibą w Goniądzu. Członkowie klubu to prawdziwi ambasadorowie podwodnej Biebrzy
-zainicjowanie „Sprawdzianu Umiejętności Płetwonurków” - corocznego spotkania płetwonurków organizowanego nad rzeką Biebrzą
-organizacja międzynarodowych plenerów fotograficznych i filmowych z rzeką Biebrzą w roli głównej.

Większość materiału podwodnego powstała przy jego aktywnym udziałem. W kilku filmach wystąpił jako główny aktor
-organizator akcji sprzątania Biebrzy
-autor wielu artykułów na temat podwodnego świata Biebrzy w prasie lokalnej i ogólnopolskiej oraz wydawnictwach książkowych. W albumie "Dolina Biebrzy" napisał rozdziału o podwodnej florze i faunie tej rzeki
-autor legendy o Bezdenniku
Pan Kobeszko gościł już na kilku spotkaniach w bibliotece np. w roku 2008 r. organizowaliśmy pokaz filmów przyrodniczych, pracowaliśmy razem w projekcie dla młodzieży "Po drugiej stronie lustra-młodzież poznaje i promuje podwodny świat Biebrzy".

Filmy, przy których pracował Mirosław Kobeszko:
-2003-"Tajemnice rzeki." reż. Janusz Ulatowski i Jerzy Wosik, praca ze Zdenkiem Durisem i Ivoną Horko
-2015-"Biebrza. Między jawą a snem." Paolo Volponi
-2016 -"Tajemnice przyrody Biebrzy". Paolo Valponi

Nasz gość pokazał nam kilka filmów pokazujących świat "po drugiej stronie lustra", ale przede wszystkim mówił o pasji, która może sprawić, że człowiek jest szczęśliwy. I nie każdy musi nurkować, by odnaleźć swoje małe radości, trzeba myśleć o tym co się ma, a nie czego nam brakuje. Mówiliśmy też o ochronie przyrody i często niepotrzebnej ingerencji człowieka dotyczącej wybranych gatunków lub innych nie przemyślanych działań.

Spotkanie okazało się też być promocją "Biebrzańskiego Szlaku Podwodnego", o którym nie wszyscy wiedzieli, a jest to perełka turystyczna naszego regionu Biebrzański szlak podwodny. Na następne spotkanie zapraszamy 21 lutego. Tematem będzie życie Brata Alberta Chmielowskiego, wykład poprowadzi s. Maksymiliana ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim (ZSAPU)-zgromadzenie zakonne, habitowe.










<<< wstecz