Preloader Image
e-Monki
<<< wstecz

Jak zachować się podczas upałów ?


W związku z prognozą Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej informujemy że, w ciągu najbliższych kilku dni na obszarze całego kraju będzie utrzymywała się bardzo wysoka temperatura.

Utrzymywanie się wysokich temperatur przez dłuższy czas, może mieć negatywne skutki dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Warto więc w upalne dni uzupełniać więcej płynów niż zwykle. Zaleca się picie 2 litrów wody dziennie, odżywianie owocami zawierającymi dużo wody np. arbuzami, a przede wszystkim unikanie miejsc nasłonecznionych, szczególnie w godzinach 10:00 – 16:00.

Osoby z chorobami układu krążenia, powinny kontrolować ciśnienie krwi i strać się nie wychodzić z domu w upalne dni. Podczas upałów nasila się także ryzyko wystąpienia udaru cieplnego. Należy wówczas pamiętać o ochronie głowy poprzez noszenie czapek i kapeluszy. Nie można również zapomnieć o filtrze ochronnym przed promieniami UV.

Podczas dni, w których temperatura utrzymuje się powyżej 30°C warto zwrócić szczególną uwagę na zasady bezpieczeństwa, poprzez które rozumie się:
• unikanie miejsc nasłonecznionych,
• unikanie dużego wysiłku fizycznego,
• picie dużej ilości wody,
• spożywanie lekkostrawnych posiłków,
• branie częstych, chłodnych pryszniców,
• noszenie wygodnego, przewiewnego ubrania,
• noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV.

W przypadku wystąpienia objawów takich jak zawroty głowy, nudności, przyśpieszenie akcji serca lub stan podgorączkowy, należy udać się do chłodnego miejsca. Kiedy napotkana przez nas osoba majaczy, ma drgawki, gorącą i suchą skórę należy wezwać pomoc i schłodzić jej organizm poprzez zimne okłady w okolicach twarzy, rąk i nóg. Należy przenieść poszkodowaną osobę w zaciemnione, chłodne miejsce i nieustannie wachlować do czasu przybycia pomocy.

Podczas upalnych dni, należy zwrócić szczególną uwagę na osoby starsze, schorowane oraz dzieci. Przypominamy, że zwierzęta równie ciężko znoszą wysokie temperatury, dlatego opieka nad nimi także jest konieczna.

Ważne też jest bezpieczeństwo nad wodą. Większość utonięć wynika z lekkomyślności związanej ze spożyciem alkoholu lub innych środków odurzających przed wejściem do wody, skakania „na główkę”, czy pozostawieniem najmłodszych bez opieki.

Nad wodą zawsze należy zachować zdrowy rozsądek, ostrożność oraz korzystać tylko ze strzeżonych akwenów wodnych.

Zachęcamy do zapoznania się z poradnikami informacyjnymi tj.: e-podlaskie.eu/wczk/upaly-poradnik i http://rcb.gov.pl/wp-content/uploads/upa%C5%82-poradnik-24062014.pdf.

Jolanta Wierzbicka - Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Mońkach


<<< wstecz