Preloader Image
wybory2024    wybory2024    wybory2024    wybory2024    wybory2024    wybory2024
<<< wstecz

Procesja do czterech ołtarzy


Boże Ciało, święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, obchodzimy co roku w czwartek, 60 dni po Wielkanocy. W całej Polsce wiąże się z uroczystą procesją, która zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach.

Po mszy świętej w kościele Św. Brata Alberta Chmielowskiego ruszyła barwna procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy ustawionych przy ulicy Aleja Wojska Polskiego, Alei Niepodległości, ulicy Słowackiego, przed kościołem M.B. Częstochowskiej (przy pomniku Jana Pawła II). Na procesji Bożego Ciała nie mogło zabrakną Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz chóru parafialnego.

Papież Jan XXII w 1317 r. ustanowił uroczystość Bożego Ciała dla całego Kościoła, a jego termin wyznaczył na czwartek w oktawie Zesłania Ducha Świętego, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. W niektórych krajach może być obchodzone w inny dzień.

Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbyły się w latach 1265-75 w Kolonii, w Niemczech. Podczas nich niesiono krzyż z Najświętszym Sakramentem. Pod koniec XV w. procesje były już powszechne w Niemczech, Anglii, Francji, w północnych Włoszech i w Polsce.

Od czasów reformacji, która zakwestionowała obecność Chrystusa pod postacią chleba i wina, procesje Bożego Ciała stały się manifestacją wiary. Na czele procesji niesiona jest zawsze monstrancja z Najświętszym Sakramentem.

Obejrzyj więcej zdjęć










<<< wstecz
zamknij