Preloader Image
e-Monki
<<< wstecz

Europejski tydzień HIV


Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mońkach informuje, że w dniach 21–28 listopada 2014 r. trwać będzie Europejski Tydzień Testowania na HIV. Głównym celem przedsięwzięcia jest umożliwienie, jak największej liczbie osób, wykonania testu diagnostycznego w kierunku HIV. Ważne jest także, połączenie działań ekspertów z całej Europy zajmujących się na co dzień tematyką HIV i AIDS, aby wspólnie, jednym głosem, zachęcali ludzi do wykonania testu w kierunku HIV i propagowali wczesną diagnostykę zakażeń.
Jednocześnie przypominam, iż w województwie podlaskim funkcjonuje Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny, w którym można anonimowo i bezpłatnie wykonać test na HIV.

Punkt mieści się w Białymstoku przy ul. Św. Rocha 3, czynny jest w poniedziałki i środy w godzinach 15.00 – 18.00.

Badanie w kierunku HIV można również wykonać w Punkcie Konsultacyjnym przy Klinice Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, ul. Żurawia 14 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00.

Dnia 20 listopada 2014r. miała miejsce inauguracja kampanii społecznej o charakterze edukacyjno-profilaktycznym "Jeden test. Dwa życiaTM" Kampania adresowana do kobiet planujących macierzyństwo i będących w ciąży oraz do lekarzy ginekologów. Realizowana będzie w latach 2014-2015. Zgodnie z przyjętym w dniu 3 kwietnia 2012 r. przez Radę Ministrów Harmonogramem realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS opracowanym na lata 2012-2016 wśród działań w zakresie HIV/AIDS znajdują się między innymi zagadnienia dotyczące usprawnienia opieki nad kobietami w wieku prokreacyjnym i w ciąży oraz zapobiegania zakażeniom wertykalnym.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012r. w sprawie standardów postepowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem określa poszczególne elementy opieki medycznej sprawowanej w zakładach opieki zdrowotnej, mającej na celu uzyskanie dobrego stanu zdrowia matki i dziecka. Wynika z niego, że lekarz ma obowiązek zaproponować pacjentce w ciąży badanie w kierunku HIV, które powinno zostać wykonane do 10 tygodnia ciąży oraz między 33 a 37 tygodniem ciąży. To badanie pozwala wcześnie wykryć zakażenie HIV u możliwie jak największej liczby kobiet w ciąży oraz wprowadzić niezbędne leczenie, które zapobiega zakażeniu dziecka.

Również rekomendacje grupy ekspertów powołanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w zakresie perinatalnej transmisji HIV, zalecają, aby wszystkim kobietom ciężarnym proponować badanie w kierunku HIV podczas pierwszej wizyty u lekarza ginekologa-położnika.

Podczas spotkań dotyczących testowania w kierunku HIV kobiet w ciąży, które odbyło się w Krajowym Centrum ds. AIDS w 2013 roku, również omawiano ten temat. Wnioskiem płynącym ze spotkania była potrzeba wzmocnienia działań w kierunku testowania kobiet w ciąży.

Działania informacyjno-promocyjne realizowane w ramach tej kampanii będą uwzględniać miedzy innymi dystrybucję ulotek. Biorąc pod uwagę rosnącą aktywność przyszłych mam w Internecie, Centrum zamierza również uruchomić stronę internetową kampanii "Jeden test. Dwa życiaTM" Strona została zainaugurowana w dniu oficjalnego rozpoczęcia kampanii tj. 20 listopada 2014 r. na ten dzień przewidziana była także konferencja prasowa.

Kampania została objęta patronatem honorowym przez: Ministerstwo Zdrowia, Państwową Inspekcję Sanitarną, Polskie Towarzystwo Naukowe AIDS, Konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz Konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii. Partnerem kampanii jest Fundacja Rodzić po Ludzku.
W ramach realizacji powyższej kampanii Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku przygotował konkurs literacki skierowany do kobiet w ciąży.

Przedmiotem konkursu jest praca literacka na temat "Będę mamą! Zrobiłam test na HIV...", opisująca dlaczego kobieta ciężarna powinna wykonać test na HIV. Praca powinna opisywać własne doświadczenia (matki, ojca) związane z testowaniem, zachęcać i motywować inne kobiety do tego badania, wskazywać korzyści jakie daje przeprowadzenie testu na HIV.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej ministerstwa Zdrowia oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Białymstoku.


<<< wstecz