e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Poezja życiem pisana


W Monieckim Ośrodku Kultury już po raz dziesiąty odbył się Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Melanii Burzyńskiej, adresowany do twórców nieprofesjonalnych.

Jeszcze przed rozdaniem nagród na sali odbył się półgodzinny koncert duetu "Kameralna Harmonia" z Warszawy. Muzycy wspaniale zaprezentowali muzyczne szlagiery filmowe.

Na tegoroczny konkurs im. Melanii Murzyńskiej wpłynęło aż 42 zestawy wierszy. Warunkiem udziału było nadesłanie 3 niepublikowanych i nie nagradzanych tekstów poetyckich w maszynopisie w 3 egzemplarzach oznaczonych słownym godłem (pseudonimem). Tematyka utworów miała odzwierciedlać codzienne życie wsi, identyfikację i związki autora z miejscem zwanym „Małą Ojczyzną”, zmianami w niej zachodzącymi i przyszłością wsi polskiej.

Komisja w pięcioosobowym składzie: Irena Grabiwska - Prezes Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Białymstoku, Barbara Pacholska - animator kultury, Bożena Kupińska - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jaświłach Izabela Dąbrowska - Kierownik działu Promocji Woj. Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku, Katarzyna Namojlik - Instruktor MOK postanowiły przyznać nagrody:

W kategorii II:
I miejsce za zestaw wierszy Barbarze Lachowicz z Białegostoku,
II miejsce za zestaw wierszy Joannie Pisarskiej z Białegostoku,
III miejsce za zestaw wierszy Grażynie Cylwik z Białegostoku,
wyróżnienia za zestaw wierszy otrzymali: Regina Świtoń z Knyszyna i Mirosław Puszczykowski z Mogilna,
wyróżnienia za wiersz otrzymali: Tadeusz Charmuszko z Suwałk, Bogdan Nowicki ze Świętochowic, Janina Karasiuk z Kąkolewnicy.

Przyznano także nagrodę specjalną Wójta Gminy Jaświły, a otrzymał ją Janusz Pyziński z Dębicy.

W kategorii I przyznano dwie równorzędne nagrody:
- Jerzemu Piliszewskiemu z Wieliczki
- Maciejowi Henrykowi Modzelewskiemu z Białobrzeg.

Swój nowy tomik przedstawił Józef Grochowski, w którym znajdziemy wiersze napisane wyłącznie o Mońkach. Autor tomiku od lat pisze wiersze o naszym regionie, w swojej kolekcji ma ich około sześciuset.

Melania Burzyńska – urodziła się 1 sierpnia 1917 r. w Jaświłach. Ukończyła szkołę podstawową i kurs przysposobienia rolniczego. Twórczość literacką rozpoczęła w latach 50. Pisała utwory poetyckie, gawędy, opowiadania, satyry, fraszki i sztuki sceniczne. Jej utwory publikowano w wielu pismach m.in. "Kamienie" i "Kontrasty". Burzyńska pisała pieśni i komponowała do nich własne melodie. Piosenkę do słów Melanii Burzyńskiej - "Gdybyś ty wietrze wiedział" śpiewali między innymi: Czesław Niemen, Stenia Kozłowska i Waldemar Grzech.


   od początku

Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2021 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!