Preloader Image
e-Monki
<<< wstecz

Moniecki król ziemniak


Potrawy regionalne, a przede wszystkim babka ziemniaczana i kiszka to produkty, które królowały podczas drugiej (pod względem wielkości) imprezy w Mońkach. Stoiska z regionalną kuchnią i rękodziełem artystycznym odwiedziło podczas niedzielnej imprezy kilka tysięcy osób.

XIX Święto Ziemniaka prowadził kolejny już raz Piotr Owdziej. Głównym organizatorem było Starostwo Powiatowe w Mońkach. Podczas imprezy na scenie zobaczyliśmy występy zespołów regionalnych: Podlasiaczki, Wrzosy, Tęcza, Wodniczka Pogodna Jesień. Ponadto przed publicznością zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Moniek, zespoły ze szkoły tańca Mad Dance Studio oraz zespół AleBabki w trzech odsłonach: biesiada góralska, biesiada sarmacka i tryptyk europejski.

Tegorocznymi gwiazdami Święta Ziemniaka był znany w całym kraju zespół Don Vasyl & Cygańskie Gwiazdy oraz Marcin Siegieńczuk - jedna z największych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej. Jego album "Niczego nie żałuję" okazał się najlepiej sprzedająca płyta tego roku w tym gatunku muzycznym. Co ciekawe koncert odbył się "na żywo".

W trakcie XIX Święta Ziemniaka odbyły się turnieje sportowe, honorowe oddawanie krwi, a także zbiórka publiczna na rzecz autystycznego chłopca - Piotra Zielińskiego, podopiecznej Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Zainteresowaniem cieszył się konkurs o „Złotą bulwę”, składający się z czterech kategorii: potrawa regionalna, produkt tradycyjny, potrawa z ziemniaka, najładniejsze stoisko. Najwięcej jednak emocji dostarczyły Ogólnopolskie Mistrzostwa w jedzeniu babki na czas.

Zwyciężyło stoisko Pani Reginy Sirodzkiej, druga nagroda trafiła do Pani Walentyny Ławreszuk, a trzecie miejsce zajął Zakład-Gastronomiczno-Usługowy "Dworak". Najsmaczniejszą potrawą z ziemniaka okazał się kotlet ziemniaczany z mięsem Pani Haliny Pezowicz. Za "łosiowe rożki" nagrodzono Panią Annę Okulczyk, a trzecie miejsce przyznano Pani Dorocie Koncewicz za ziemniaki zawijanie w boczku. W kategorii "Najciekawsze rękodzieło" komisja konkursowa oceniała precyzyjność i estetykę wykonania danego rękodzieła, oryginalność pomysłu oraz technikę wykonania danego rękodzieła. I tak pierwsze miejsce zajęła Pani Stanisława Krajewska – haftowane jajo dinozaura, drugie miejsce otrzymała Pani Urszula Olechno – haft krzyżykowy i miejsce trzecie przypadło Panu Wojciechowi Zambrzyckiemu za "Jajka Fabergeut".

Obejrzyj więcej zdjęć










<<< wstecz