Preloader Image
e-Monki
<<< wstecz

Ogierów coraz mniej


9 października w Mońkach odbyła się finałowa prezentacja laureatów wystawy i aukcji ogierów rasy koń polski zimnokrwisty. Jest to największa w Europie aukcja ogierów sokólskich.

Najpiękniejsze konie są co roku prezentowane na wystawie w Mońkach. Na wystawę przyjechało kilkuset hodowców z całej Polski. Najwięcej emocji wzbudził jednak konkurs. Reguły wyborów czempiona wystawy są ostre a fachowe jury ocenia konia, który może maksymalnie uzyskać 100 punktów. Jury oceniało przede wszystkim budowę konia, sposób poruszania, a także to czy koń jest starannie wypielęgnowany.

W tym roku do konkursu wystawiono 45 koni, natomiast do finału dostało się kilka najpiękniejszych ogierów rasy zimnokrwistej, 2,5-3 letnie z doskonałym rodowodem.
W kategorii ogierów sokólskich:
- tytuł Championa otrzymał ogier GLADIATOR – właściciel Andrzej Sakowicz
- tytuł Wice-Championa otrzymał ogier BUKAN – właściciel Bazyli Sawczak
W kategorii zimnokrwiste:
- tytuł Championa otrzymał ogier VALES – właściciel Henryk Strzelecki
- tytuł Wice-Championa otrzymał ogier QEO AWG – właściciel Andrzej Ślepowroński.

Prawie wszystkie ogiery wystawione na sprzedaż znalazły nabywców, choć cena za sztukę oscylowała pomiędzy kilka a kilkanaście tysięcy złotych. Hodowla koni sokólskich liczy sobie już 150 lat, a dokładniej mówiąc od 1846 roku. W Polsce jest około 300 tysięcy koni sokólskich, natomiast na podlasiu około 20 tysięcy i jest to o połowę mniej niż jeszcze 10 lat temu. Na spadek pogłowia koni zimnokrwistych miała przede wszystkim wpływ obniżka cen skupu tych zwierząt.

Moniecka wystawa jest okazją do spotkań licznego grona hodowców, miejscem wymiany doświadczeń. Dla najlepszych to uhonorowanie wieloletniej pracy. Mońki stały się miejscem, gdzie można zobaczyć i zakupić najlepsze ogiery do własnej hodowli.

Obejrzyj więcej zdjęć










<<< wstecz