Preloader Image
e-Monki
<<< wstecz

Król ziemniak


W pierwszą niedzielę września w centrum miasta odbyło się 18 Święto Ziemniaka – Jarmark Kresowy, impreza która miała swój początek w 1976 roku.

Potrawy regionalne, a przede wszystkim babka ziemniaczana i kiszka to produkty, które królowały podczas drugiego (pod względem wielkości) imprezy w Mońkach. Stoiska z regionalną kuchnią i rękodziełem artystycznym odwiedziło podczas niedzielnej imprezy kilka tysięcy osób.

Wszyscy, którzy przybyli na Święto Ziemniaka mogli spróbować "pieczonki po moniecku", specjalnie przygotowanej potrawy w wieeelkim garnku. Nad jej przygotowaniem czuwał ponownie Teatr Kulinarny Krzysztofa Górskiego, który w 2010 roku przygotował "kartoflankę po moniecku”.

XVIII Święto Ziemniaka prowadził Piotr Owdziej oraz Andrzej Beja-Zaborski, aktor grający między innymi w filmach: "U Pana Boga za piecem" i "U Pana Boga w ogródku", w których zagrał komendanta policji w Królowym Moście.

Podczas imprezy na scenie zobaczyliśmy: występ zespołu Podlasiaczki, występ zespołu Wrzosy, występ zespołu Pogodna Jesień, biesiadę zespołu Cymes, wystąpił również Andrzej Rosiewicz, popularny artysta w latach 80-tych. Gwiazdą wieczoru był znany w całym kraju zespół disco polo BOYS, goszczący już w 2010 roku na monieckiej scenie na Dniach Moniek.

Największym jednak zainteresowaniem cieszył się konkurs o „Złotą bulwę”, składający się z czterech kategorii: potrawa regionalna, produkt tradycyjny, potrawa z ziemniaka, najładniejsze stoisko. Najsmaczniejszą "potrawę z ziemniaka" upichciła Halina Pezowicz, a "najładniejszym stoiskiem" uznano stoisko Gościńca Dworak. W kategorii żeńskiej w jedzeniu babki ziemniaczanej na czas wygrała Ewa Adamska, natomiast w kategorii mężczyzn wygrał Piotr Mocarski - oboje z Moniek.

W trakcie XVII Święta Ziemniaka odbyły się turniej sportowe, honorowe oddawanie krwi, a także zbiórka publiczna na rzecz Bianki Chmurkowskiej, podopiecznej Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą” - dziewczynki mającej niewydolne serce, a na tę chorobę nie ma obecnie lekarstwa.

Głównym organizatorem było Starostwo Powiatowe w Mońkach, które pozyskało pieniądze z Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Partnerami byli: Fundacja na rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego, Nadleśnictwo Knyszyn, Moniecki Ośrodek Kultury, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Mońkach, Pływalnia Powiatowa w Mońkach. Patronat nad imprezą objął Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.

Mońki od lat słynęły jako zagłębie ziemniaczane. W latach 70-tych ubiegłego stulecia zrodził się pomysł na Święto Ziemniaka. Inicjatorem całego przedsięwzięcia był Włodzimierz Zmarzlik, w tamtych czasach odpowiedzialny za kulturę w naszym mieście. W 1975 roku Mońki straciły prawa powiatu i stały się siedzibą władz gminnych. Chcąc zachować, a nawet podnieść prestiż miasta, grupa ludzi prężnie działających na rzecz swojej społeczności lokalnej w 1976 roku po raz pierwszy zorganizowała obchody Święta Ziemniaka. Odbyły się one w Przytulance – małej wsi pod Mońkami.

Obejrzyj więcej zdjęć










<<< wstecz