Preloader Image
e-Monki
<<< wstecz

Dogrzewanie mieszkań


W okresie zimowym niepokojąco wzrasta liczba pożarów budynków mieszkalnych co spowodowane jest dogrzewaniem się mieszkańców na wszelkie sposoby oraz braku kontroli drożności przewodów kominowych i wentylacyjnych.

Bezbarwny i bezwonny gaz, powstający na skutek niepełnego spalania węgla czy drewna przy niedostatecznym dopływie tlenu staje się przyczyną śmierci.

Aby zapobiec tego typu zdarzeniom należy:

  • Czyścić przewody kominowe dwa do czterech razy w roku w zależności od używanego paliwa. Pożary kominowe mogą spowodować pęknięcie komina i przeniesienia się ognia do wnętrza pomieszczenia. Wylatujące w czasie takiego pożaru iskry i płaty palącej się sadzy mogą spowodować pożar sąsiednich budynków i materiałów. Aby zapobiec tego typu zdarzeniom właściciele budynków mieszkalnych powinni zadbać we własnym zakresie lub wynajmując firmy zajmujące się tego typu usługami o systematyczne czyszczenie przewodów dymowych. Pożarów kominowych, nie należy gasić wodą, gdyż gwałtowne oziębienie komina i parowania wody może spowodować pęknięcia komina i rozprzestrzenienie się pożaru.

  • Nie dokonywać przeróbek na własną rękę, montując piece w pomieszczeniach do tego nieprzewidzianych, bez dostatecznej wentylacji.

  • Kupując piecyki wybierajmy takie, które mają zabezpieczenia przed wydostaniem się paliwa na zewnątrz i posiadają odpowiednie certyfikaty.

  • Montowanie odpowiednich systemów grzewczych powierzyć osobom posiadającym odpowiednie kwalifikacje.

  • Nie pozostawiać bez dozoru piecyków elektrycznych, a w szczególności urządzeń nadmuchowych (farelek) - stosować urządzenia z odpowiednim zabezpieczeniem przed nadmiernym wzrostem temperatury.

  • Przed rozpaleniem ognia w kominku sprawdźmy, czy przewody kominowe nie są uszkodzone lub zatkane.

  • Zakupić dymową czujkę i zainstalować ją w kuchni czy pokoju dziecinnym. Sygnałem dźwiękowym czujka daje nam znać o wykryciu dymu. Urządzenia te wprawdzie nie zapobiegają powstaniu pożaru, ale skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, w którym powstał pożar. Umożliwia to w wielu wypadkach szybkie opuszczenie objętego pożarem domu oraz ugaszenie ognia w zarodku co znacznie ogranicza straty.

  • Należy dbać o to, aby pomieszczenia, w których znajdują się urządzenia grzewcze, były dobrze wietrzone.


Szczegółowe informacje oraz porady znajdują się również na stronie naszej komendy www.monki.straz.bialystok.pl

Rzecznik KP PSP w Mońkach kpt. Cezary Grygo




<<< wstecz