e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Wspomnienie niepodległości


11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. W tym roku przypada 92 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach nieobecności na mapie Europy.

Obchody Dnia Niepodległości w Mońkach rozpoczęły się od mszy w kościele M.B. Częstochowskiej. Następnie poczty sztandarowe przemaszerowały ulicami miasta do centrum, gdzie rozpoczęło się składanie wiązanek i zniczy pod dwoma pomnikami.

Głównym organizatorem obchodów Dnia Niepodległości w naszym mieście było Starostwo Powiatowe Mońkach. Pod pomnikiem pamięci wystąpiła zaprzyjaźniona Orkiestra Dęta z Jasionówki, nie zabrakło również harcerzy z monieckiego szczepu.

Dzień 11 listopada został ustanowiony - ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 1937 r. - polskim świętem narodowym i pozostawał oficjalnie świętem państwowym RP do roku 1944. W roku 1945 komunistyczne władze PRL jako święto państwowe ustanowiły dzień 22 lipca. Święto Niepodległości, obchodzone w dniu 11 listopada, zostało przywrócone przez Sejm RP dopiero w roku 1989. W tym dniu Polska oddaje też hołd marszałkowi J. Piłsudskiemu, spoczywającemu w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów w podziemiach Katedry Wawelskiej.

Obejrzyj album zdjęć

Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2021 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!