Preloader Image
wybory2024    wybory2024    wybory2024    wybory2024    wybory2024    wybory2024
<<< wstecz

„Świadek Historii”


Dzierżanowski Henryk posiada uprawnienia kombatanckie, zaświadczenie nr 0011313/48764 od czerwca 1943 roku do kwietnia 1947 roku. Pracował od 1942 roku do 1944 roku na kolei jako robotnik przymusowy przy układaniu drugiej linii torów kolejowych.

W ruchu oporu Armii Krajowej był jako ps. „LAS” obserwatorem ruchu pociągów, które jechały na front wschodni i przekazywał meldunki jako łącznik – wywiadowca do skrzynek kontaktowych.
Po rozwiązaniu AK pozostał do 1947 roku w strukturach „Wolność i Niezawisłość”. Od 18 roku życia działał w szeregach Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Od 1991 roku do 1995 roku był zastępcą Prezesa obwodu Mońki ŚZŻAK Okręg Białystok. Od 1995 roku do chwili obecnej sprawuje funkcje Prezesa ŚZŻAK Okręg Mońki.

W środowisku lokalnym angażuje się sprawy społeczne i działa na rzecz społeczności lokalnej. W 1996 roku spowodował ufundowanie sztandaru ŚZŻAK w Mońkach. Poczet sztandarowy bierze udział we wszystkich uroczystościach Państwowych na terenie gminy i powiatu w Mońkach.

W 1997 roku doprowadził do budowy pomnika poświęconego pomordowanym partyzantom AK w Krypnie. W 1998 roku doprowadził do wykonania tablicy i nagrobku upamiętniającego śmierć komendanta placówki AK w Trzciannym zamordowanego przez UB. Jest głównym inicjatorem budowy pomnika w Mońkach, upamiętniającego wybuch II wojny światowej oraz oddającego hołd tym, którzy walczyli, ginęli i cierpieli za Ojczyznę, za Polskę.

Był inicjatorem powstania w Liceum Ogólnokształcącym w Mońkach kącika Pamięci Narodowej, gdzie kombatanci deponują swoje odznaczenia i dokumenty. W ramach tego działania zasadzono pamiątkowy dąb AK przy budynku LO w Mońkach przy ulicy Tysiąclecia 15.
Decyzją Ministra Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 14 sierpnia 2008 roku mianowany na stopień oficerski kapitana.

Posiada następujące odznaczenia:
- Krzyż Armii Krajowej - nadany w dniu 11. 04. 1995 roku, nr legitymacji 26-95-201,
- Krzyż Zrzeszenia WiN - nadany w dniu 11. 11. 1998 roku, nr legitymacji 1031,
- Złota Odznaka Zasług - nadana w dniu 30. 04. 2004 roku, nr legitymacji 3/2004,
- Medal Pro Memoria - nadany w dniu 17. 05. 2005 roku, nr legitymacji 154 KU/05,
- Srebrny Medal OMPN - nadany w dniu 02. 04. 2008 roku, nr legitymacji 17234.

Nagroda „Świadek Historii” jest przyznawana osobom fizycznym szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w poszczególnych regionach oraz osobom wspierającym pion edukacyjny IPN w realizacji ustawowej działalności. Jest przyznawana obywatelom polskim oraz osobom nie będącym obywatelami polskimi. Może być także przyznana pośmiertnie. Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Kandydatów do Nagrody mogą zgłaszać instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne, dołączając zgodę kandydatów na zgłoszenie. W 2009 roku Nagrodą „Świadek Historii” zostali uhonorowani:
Ks. dr Eugeniusz Beszta-Borowski – badacz dziejów i autor opracowań dotyczących martyrologii księży Diecezji Pińskiej zamordowanych w okresie okupacji sowieckiej i niemieckiej. Organizator Archiwum i Muzeum Diecezji Drohiczyńskiej. Autor rozpraw o zakonach drohiczyńskich i siematyckich.
Ks. dr Tadeusz Krahel – wybitny znawca i badacz bohaterstwa i męczeństwa duchowieństwa Kościoła katolickiego na Kresach Wschodnich w okresie II wojny światowej i w czasach reżimu komunistycznego. Autor licznych opracowań dotyczących dziejów Archidiecezji Wileńskiej.
Barbara Elżbieta Mioduszewska (pośmiertnie) – dokumentalistka wspomnień mieszkańców Drohiczyna z okresu okupacji sowieckiej i niemieckiej. Wieloletnia nauczycielka historii drohiczyńskiej młodzieży, animatorka kultury kresowej, opiekunka pamięci o regionalnych twórcach kultury.
Józef Mozolewski – jako Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” czynnie wspiera działalność naukowo-badawczą, wystawienniczą, a zwłaszcza wydawniczą Oddziału IPN w Białymstoku w zakresie historii związku zawodowego „Solidarność” oraz opozycji lat osiemdziesiątych. Aktywnie uczestniczy w organizacji przedsięwzięć białostockiego Oddziału IPN.
Henryk Rembiszewski – od 1943 r. żołnierz Okręgu Białystok Armii Krajowej. W latach 1972–1989 nauczyciel historii w I LO im. Adama Mickiewicza w Białymstoku. Od 1989 r. członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Białystok. Obecnie wiceprezes Zarządu Okręgu. Współautor syntezy dziejów Okręgu Białystok Armii. Propagator wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym wśród młodzieży.
Krystyna Zawadzka – współzałożycielka i Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” w Białymstoku. Redaktor opracowań dotyczących ofiar mordu katyńskiego z terenu Podlasia. Inicjatorka następujących przedsięwzięć: budowy Kaplicy Katyńskiej w Białymstoku, upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej pomnikiem-głazem, zasadzenia w Białymstoku dębów katyńskich. Niestrudzona propagatorka wiedzy na temat zbrodni katyńskiej wśród młodzieży Podlasia.



<<< wstecz
zamknij